Kara araçları için bulut bilişim ile kara kutu uygulaması
Black box application by cloud computing for land vehicles
  1. Tez No: 559293
  2. Yazar: ÖMER MUNĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada özellikle kara araçları için bir kara kutu uygulaması hedeflenmiştir. Gün geçtikçe trafiğe daha çok araç çıkmaktadır. Dolayısıyla daha çok araç daha çok kazaya sebep olmaktadır. Kazalardan sonra kaza hakkında güvenli bilgi edinmek zor olmaktadır. Yapılan bu çalışmayla kaza hakkında toplanacak detaylı bilgiler ile olay ayrıntılı şekilde analiz edilebilecek ve maddi manevi kayıplar en aza indirilebilecektir. Kaza öncesine ait iç ve dış kameralardan alınan video görüntülerinin yanında, araca ve sürücüye ait parametrelerde Bulut'ta kayıt altına alınabilmektedir. Kaza anında ilk yardım için gerekli kurumlara kaza konumu ve araç plakası bildirilmekte dolayısıyla en hızlı şekilde ilk yardım imkânı sağlanabilmektedir. Aynı zamanda araçlar belirledikleri yarıçap mesafesine bağlı olarak birbirlerinin kapsama alanında ise birbirlerine görme ve haberleşme imkânı da sunulmaktadır. Gideceği istikamette kaza meydana gelmişse sürücünün o rota dışındaki en kısa alternatif rotalar GA tabanlı yazılım ile sürücüye görsel olarak listelenir. Sürücü listedeki istediği en kısa yolu çizdirerek kaza mahalline uğramadan yoluna devam edebilir. Sonuç olarak; kaza bilgileri Bulut'ta saklanabilecektir. Sisteme kayıtlı olan araçlar birbiri ile haberleşebilecektir. Yol durumuna göre yeni yol alternatifleri verilecektir. Bu sistemin takıldığı araçlar mobil MOBESE gibi hizmet verebilecektir. Sigorta şirketleri ve emniyet müdürlüğünün hazırladığı raporlarının veri güvenilirliği artacaktır. Karayolları müdürlüğü, yol durumu bilgilerini, ülke genelinde tüm araçlarla paylaşabilecektir. Yeni yol önerileri ile trafik sıkışıklığı azalacaktır. Can ve mal kayıpları azalacak, zamanında, etkin müdahale mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to apply black box especially for the land vehicles. Day by day, more vehicles come to traffic. Therefore, more vehicles cause more accidents. It is difficult to obtain safe information about the incident after accidents. With this study, very detailed information about the accident can be obtained; the accident will be analyzed in more detail. In addition to the video recordings made with the internal and external cameras before the accident, and the selected parameters of the vehicle and the driver can be recorded in the Cloud. Accident location and vehicle information are notified to all institutions required for first aid in case of an accident and therefore first aid is provided as quickly as possible. At the same time, depending on the radius they determine, the vehicles are also offered the opportunity to see and communicate with each other. If there is a problem in the direction to go, the most suitable alternative routes outside that route are visually listed to the driver with GA-based software. The driver can select the appropriate route from the list and continue on the road without being at the scene of the accident. As a result; accident information will be stored in the Cloud. Vehicles registered in the system will be able to communicate with each other. New road alternatives will be given according to the road condition. The vehicles fitted with this system will be able to serve as mobile MOBESE. Data reliability of the reports prepared by insurance companies and the police department will increase. The Directorate of Highways will be able to share road condition information with all vehicles throughout the country. Traffic congestion will be reduced with new road suggestions. Life and property losses will be reduced, timely, effective intervention will be possible.