Doksorubisin yüklü mikroköpükçüklerin meme kanserine etkisinin in-vitro iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) değerlendirilmesi
In vitro two-dimensional (2D) and three-dimensional (3D) evaluation of the effect of doxorubicin-loaded microbubbles on breast cancer
- Tez No: 559322
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Meme kanserinde kullanılan kemoterapötiklerin sistemik yan etkileri vardır. Bu yan etkilerin bertaraf edilmesi ya da azaltılması için son yıllarda hedeflendirilmiş tedavi stratejileri araştırılmaktadır. Ultrason kontrast ajanı mikroköpükçüklerin meme kanseri hücrelere hedeflendirilmesi ve bunlara meme kanseri tedavisinde kullanılan Doksorubisin (DOX) yüklenmesi, bu ajanların patlatılarak ilacın sonoporasyon etkisiyle doğrudan kanserli hücrelere aktarılması, ve kanserli hücrelerin bertaraf edilmeleri amaçlanmaktadır. Daha önceki çalışmalarımızda ultrason kontrast ajanı mikroköpükçüklerin üretilmiş, kemoterapötik ilaç olan DOX'un lipozomlar içerisine hapsedilmiş, DOX yüklü lipozomların mikroköpükçüklere bağlanmıştır. Bu çalışmada DOX yüklü mikroköpükçüklerin ve liposomal doksorubisinin in vitro meme kanseri hücre hatlarına iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Bu çalışmada DOX, LipoDOX ve DOX yüklü mikroköpükcüklerin meme kanseri üzerine etkileri in vitro iki ve üç boyutlu düzeyde araştırılmıştır. Bu amaçla farklı özelliklerdeki meme kanseri hücre hatları (4T1, MDA-MB231, MCF-7) iki ve üç boyutlu (matrijel tabanlı) üretilerek, değişik koşul, süre ve dozlarda sitotoksik ve hücre ölümü etkisi WST-1, tripan mavisi, koloni sayımı, Annexin V-PI İmmunhistokimyasal (Ki-67, kaspaz 3, 8,9) yöntemleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chemotherapeutics used in breast cancer have systemic side effects. In recent years, targeted treatment strategies have been investigated in order to eliminate or reduce these side effects. Mainly it is aimed to target ultrasound contrast agent micro-bubbles to breast cancer cells by loading doxorubicin (DOX) which is used in the treatment of breast cancer. In our previous studies, the ultrasound contrast agent was bound to the microbubbles were produced; DOX, a chemotherapeutic drug, was encapsulated in liposomes in the liposomes of DOX, and this structure was attached to microbubbles. In this study, two - dimensional (2D) and three - dimensional (3D) effects of DOX-loaded microbubbles and liposomal doxorubicin were investigated in in vitro breast cancer cell lines. Method: In this study, the effects of DOX, LipoDOX and DOX-loaded microbubbles on breast cancer were investigated in in vitro two and three dimensional levels. For this purpose, breast cancer cell lines of different characteristics (4T1, MDA-MB231, MCF-7) were produced in two and three dimensions (matrijel-based). The cytotoxic effects of different doses and duration were evaluated by WST-1, trypan blue, colony forming assay, Annexin V-PI, and immunohistochemistry (Ki-67, caspase 3,8,9).