The effect of war on risk preferences and self-control behavior: The case of Syrian children
Savaşın risk tercihlerine ve özkontrol davranışlarına etkisi: Suriyeli çocuklar örneği
- Tez No: 559339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BURCU UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Savaşın çatışma alanlarını terkeden insanlar için bile sonuçlar getirmesi muhtemeldir. Gelişen bir literatür doğal afetlerin ya da diğer katasrofik olayların insan tercihlerini uzun vadede nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu noktada Suriye Savaşı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük kitlesel göçe sebep vermesi nedeniyle araştırmaya değer bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Suriye savaşının 5-14 yaş arası çoçukların risk ve zaman tercihleri ile özkontrol kabiliyetlerine etkileri araştırılmaktadır. Gneezy ve Potters (1997)'den yararlanarak çoçukların risk tercihlerini deneysel bir oyun ile ölçülmüştür. Özkontrol kabiliyetleri de gerçek teşvik içeren bir deney ile ölçülmüştür. Savaşın etkisini diğer etkilerden ayrıştırarak ortaya koymak için ilk olarak Suriye'de doğup savaşa maruz kalan Suriyeli çoçuklar ile savaşı hiç görmemiş ve Suriyeli çocuklar ile aynı okula giden Türkiye'de doğmuş çocuklar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak savaşa maruz kalmanın çocukların davranışlarında önemli değişimlere sebep olduğu tespit edilmiştir. Savaşa maruz kalan çocuklar maruz kalmayanlara göre daha fazla risk almakta oldukları, daha sabırlı davrandıkları ve kendilerini daha iyi kontrol ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
War may have even consequences for people who get away from war-ridden places. A growing literature examines how natural disasters and other catastrophes affect human's preferences in a long-lasting manner. Syrian War has been particularly worth close examination as it caused 2nd largest human movement in the world after the 2nd World War. In this study, we examine the effects of Syrian war on the risk, time preferences and self-control ability of children at very young ages. Following Gneezy and Potters (1997), we measure children's risk preferences by playing an incentivized game. We also measure their self-control behavior with another incentivized game. To identify the effect of the war from other confounding effects, we compare children born in Syria and exposed to the war with Turkish children who are not exposed to the war. We restrict our sample to 5-14-year-old children. We find that conflict affects behavior: children exposed to war are more risk seeking and more patient, also being exposed to war teaches them controlling themselves better.