Büyük ölçekli bilgi işlem merkezlerinde servis odaklı mimari kullanarak ortak veri tabanı oluşturma: Atatürk Üniversitesi örneği
Building a common database using service oriented architecture in large scale information technologies centers: Ataturk University sample
  1. Tez No: 559365
  2. Yazar: GÖKHAN TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijital gelişmelere bağlı olarak bilgi yönetim sistemlerinin sayısı ve çeşitliliği de artmaktadır. Farklı ihtiyaçlara yönelik farklı bilgi yönetim sistemlerinin olması, bilgiyi yönetmeyi de zorlaştırmaktadır. Bu sorunu çözmenin en ideal yöntemi kurum/kuruluşun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir bilgi yönetim sistemi oluşturmaktır. Ancak maliyet, personel yetersizliği ve zaman sınırlandırması gibi birçok nedenden dolayı tek bir bilgi sistemi oluşturulması mümkün değildir. Yönetim bilgi sistemleri birbirlerinden bağımsız olsalar bile birbirlerinin verilerine ihtiyaç duymaktadırlar. İhtiyaç duyulan verilerin güvenli bir şekilde paylaşımı için web servisler kullanılır. Bilgi yönetim sistemlerinin çeşitliliği web servislerin sayısını da arttıracaktır. Web servis sayısının fazla olması hem bilgi yönetim sistemlerinin yükünü artıracak hem de web servislerinin yönetimini zorlaştıracaktır. Bu tezde, ortak bir veri tabanı oluşturularak; bilgi sistemleri arasındaki iletişimi en üst düzeye çıkarmak, web servislerin yönetimini kolaylaştırmak, bilgi sistemlerinin üzerindeki yükü hafifletmek ve veri paylaşımını belirli bir düzen içerisinde yapmak amaçlanmıştır. Ortak veri tabanı oluşturulması birçok fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Anlık güncelleme işlemlerinin yükünü kendi üzerine alarak diğer bilgi sistemlerinin iş yükünü hafifletir; servis odaklı mimari kullanıldığı için diğer bilgi sistemlerinin iş yoğunluklarından etkilenmez; verileri tek bir merkezde toplayarak veri erişimini kolaylaştırır; devlet kurumları tarafından sağlanan web servislerin (KPS, ÖSYM ve YÖSİS) kullanıcı bilgilerini diğer bilgi sistemleriyle paylaşmadığından web servislerin güvenliğini artırır; web servislerden gelen cevapların sürelerini cache yöntemiyle hızlandırır.
Özet (Çeviri)
The number and diversity of information management systems are increasing due to digital developments. The existence of different information management systems for different needs makes it difficult to manage information. The ideal way to solve this problem is to create a single information management system that will meet all the needs of the organization. However, it is not possible to establish a single information system for many reasons such as cost, lack of personnel and time limitation. Even though management information systems are independent of each other, they need each other's data. Web services are used for sharing of needed data securily. The diversity of information management systems will increase the number of web services. The high count of web services will increase the burden of information management systems and make it difficult to manage web services. In this thesis, by creating a common database; it is aimed to maximize communication between information systems, to simplify the management of web services, to reduce the burden on information systems and to share data in a specific order. Creating a common database provides many benefits. Some of these are: It relieves the workload of other information systems by taking the burden of instant updates on itself; it is not affected by the workload of other information systems because it uses service-oriented architecture; simplifies data access by collecting data in a single center; enhances the security of web services as the web services provided by government agencies (KPS, OSYM and YÖSİS) do not share user information with other information systems; speeds up the response time from web services with cache method.