Diş çevresinde oluşan siyah lekelerin kompozisyonu ve mikroflorasının Yeni Nesil Dizileme (NGS) yöntemi ile saptanması
Detection the composition and microflora of black stains around the teeth with Next Generation Sequencing Method (NGS)
  1. Tez No: 559390
  2. Yazar: ZEYNEP CEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Dişlerin siyah lekelenmeleri (SL), klinik olarak çoğunlukla diş eti marjinine paralel yerleşmiş, dairesel ve koyu renkli siyah oluşumlardır. Çalışmamızın amacı, daimi dişlenmede SL oluşumundan sorumlu bakterileri NGS yöntemi ile saptamak ve leke oluşumunun çürük ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Sistemik olarak sağlıklı 52 erişkin birey SL'li-çürüksüz, SL'li-çürüklü, lekesiz-çürüksüz ve lekesiz-çürüklü olmak üzere 4 grup (n=13) halinde çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların beslenme alışkanlıkları ve demir eksikliği durumları anket formu şeklinde kaydedilmiştir. Çürük sınıflandırmaları Uluslararası Çürük Tanıma ve Değerlendirme Sistemi ICDAS II kodlamasına uygun yapılmıştır. 08:00-10:00 saatleri arasında en az 8-12 saatlik supragingival plak örneklerinden DNA izolasyonları elde edilmiştir. Bakteriyel 16S ribozomal RNA geni hedeflenmiş dizileme, Quick-16S™ NGS Kütüphane Hazırlık Kiti kullanılarak yapılmıştır (Zymo Research, Irvine, ABD). Kullanılan bakteri 16S primerleri, 16S rRNA geninin V3-V4 bölgesini genişletmiştir. Biyoinformatik analiz usegalaxy.org üzerinden NGS Mothur yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde STATA 15.1 yazılımı kullanılmış olup Pearson Ki-kare, Fisher testleri uygulanmıştır. Bulgular: SL'li dişlerde çürüksüzlük (ICDAS 0, 1, 2) miktarı lekesizlere oranla daha yüksektir (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Aim: The black stains (BS) are circular and dark black formations that are clinically located parallel to the gingival margin. The aim of our study was to determine the etiologic bacteria of BS in permanent dentition using Nest Generation Sequencing (NGS) method and to determine the relation caries and BS. Materials and Methods: A total of 52 systemically healthy patients with BS&caries-free (n=13), BS&carious (n=13), stainless&caries-free (n=13), stainless&carious (n=13) were included in the study. After informed consent was signed by all patiens, nutritional habits and iron deficiency were recorded as a questionnaire. International Caries Detection and Assessment System (ICDAS II) was used for caries classification. Between 08:00-10:00, at least 8-12 hours of supragingival plaque samples were collected, DNA isolations were completed. The samples were processed by ZymoBIOMICS™ Service - Targeted Metagenomic Sequencing (Zymo Research, Irvine, CA). Bacterial 16S ribosomal RNA gene targeted sequencing was performed using the Quick-16S™ NGS Library Preparation Kit. The bacterial 16S primers used amplified the V3-V4 region of the 16S rRNA gene. Bioinformatics analysis was performed using NGS Mothur in open source usegalaxy.org. Data were analyzed statistically using STATA 15.1 software and Pearson Chi-Square and Fisher tests. Results: Number of caries-free teeth (ICDAS 0, 1, 2) was statistically higher in patients with BS (p = 0,003).