Potential benefits of satellite-based automatic identification system in the context of intelligent transportation systems
S-AIS teknolojisinin akıllı ulaşım sistemleri bağlamındaki potansiyel faydaları
- Tez No: 559431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dijitalleşmenin önemi ve büyük veri olgusu denizcilik endüstrisinde yavaş yavaş anlaşılmaya başlanmaktadır. Büyük verinin faydalarının anlaşılması hem kamu hem de özel sektör için hayati öneme sahiptir. Uydu Tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (U-OTS) de veri üretimi ve veri içeriği bakımından büyük veri olarak tanımlanmaktadır. Yapılan literatür taraması sonucunda, Uydu-temelli Otomatik Tanımlama Sistemi hakkında Türkçe herhangi bir yayına rastlanılmamıştır. Dolayısıyla, bu çalışma Türkiye'de bu teknoloji hakkında temel bilgileri veren ilk çalışmadır. Bu çalışma vasıtasıyla bu teknoloji ile ilgili Türkiye'deki çalışmalara öncülük etmeye çalışılmıştır. Dünya literatüründe ise OTS ve U-OTS teknolojilerinin bazı faydaları üzerine mevcut çalışmalar bulunmakla birlikte, yapılan literatür taraması sonucunda bu teknolojinin doğrudan potansiyel ticari faydaları üzerine akademik herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Türkiye önemli ticaret rotalarının ortasında ve coğrafi olarak kritik bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle; kendi sularında meydana gelen denizcilik faaliyetlerini daha iyi takip etmesi, durumsal farkındalığını arttırması ve bunları başarabilmek için gerekli bilinci kazanması Türkiye'nin çıkarları için hayati öneme haizdir. Yoğun gemi trafiğine sahip bir bölgede bulunan ülkemizin çevresindeki sularda farkındalığımızı ve kontrol gücümüzü arttırmak için kendi Uydu temelli Otomatik Tanımlama Sistemlerimizi kurmak ve geliştirmek bilhassa büyük önem arz etmektedir. Akıllı Ulaşım Sistemleri'nde potansiyel ve mevcut kullanımlara sahip olan U-OTS teknolojisi, bu çalışmada bahsedildiği gibi, OTS sisteminin kapsamını genişleterek ve OTS aracılığıyla elde edilen faydaları artırarak çok çeşitli faydaları sağlamakta ve birçok faydayı da sağlama potansiyeli taşımaktadır. Bunlar arasında“Güvenlik”,“Emniyet”,“Çevresel”,“Teknik”ve“Ticari”faydalar incelenmiştir fakat potansiyel faydaların bu çalışmada listelenen faydalarla sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Teknoloji geliştikçe, OTS ve U-OTS teknolojilerinin yeni kullanımları ortaya çıkacak, mevcut faydalar daha da geliştirilecek ve bu iki sistem bugün olduğundan daha faydalı hale gelecektir. Bu çalışma ile; Akıllı Ulaşım Sistemleri kapsamına giren ve bir büyük veri kaynağı olan Uydu-temelli Otomatik Tanımlama Sistemi'nin potansiyel faydalarını tespit ederek ülkemizdeki denizcilik paydaşlarının bu teknolojiden hangi faydaları nasıl elde edebileceklerini açıklamak amaçlanmıştır. Denizcilikteki ilgili paydaşlara fikir ve temel bilgiler sunularak ülkemizde bu konunun önemi hakkındaki bilincin arttırılmasına çalışılmıştır. OTS ve U-OTS teknolojileri hakkında temel bilgiler verildikten sonra, OTS ve U-OTS faydalarının çok boyutluluğu ele alınmıştır. Uydu-temelli Otomatik Tanımlama Sistemi'nin anlaşılabilmesi için öncelikle Kara-temelli Otomatik Tanımlama Sistemi'nden bahsedilmiş ve bu sistemin uzaya nasıl uzatılabildiği konusunda temel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada; çeşitli yabancı kaynaklardan elde edilen bilgilere yeni fikirler eklenerek potansiyel faydalar sıralanmaya çalışılmıştır. S-AIS teknolojisinin sağladığı faydalar; güvenlik, emniyet, çevresel, teknik ve ticari olmak üzere beş ana gruba ayrılmış ve ticari işlemlere doğrudan veya dolaylı olarak müdahil olan sektör paydaşlarını ilgilendiren faydaların bu paydaşların işine ne kadar yarayabileceği gemi kiralama uzmanlarına sorularak sektörden geribildirim alınmıştır. Böylelikle teorik olarak sunulan fayda potansiyelinin pratikteki uygulamalarda ne oranda fayda sağlayabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Her biri farklı kiralama taraflarını temsil eden kiralama uzmanlarına ticari işlemlerde doğrudan veya dolaylı olarak yer alan paydaşların bu teknolojiden ne kadar faydalanabilecekleri sorularak sektörden çok boyutlu geri bildirimler alınmıştır. Uzmanlar tarafından doldurulan formdaki tüm faydalar, uzmanlar tarafından önemli kabul edildi ve katkı payları farklı olsa da, her birinin deniz paydaşlarının bazılarına katkıda bulunduğu belirtildi. Bunun yanı sıra, insan hayatının güvenlik ve güvenlik yararları ile doğrudan ilişkisi, S-AIS teknolojisinin hayati öneme sahip olmasına neden olmaktadır. S-AIS teknolojisi denizcilik paydaşlarının birçoğu için fayda sağlayabildiğinden dolayı çeşitli yabancı askeri kurumlar, ticari şirketler ve araştırma kuruluşları bu konu üzerinde çalışmaktadırlar. Türk denizcilik sektöründeki kamu ve özel paydaşlar bu sistemi çok geç olmadan kullanmalıdır. Ülkemizdeki paydaşlar da bu teknolojiden faydalanmalı ve bu alanda geride kalınmamalıdır. Ülkemizde önemi henüz tam olarak anlaşılmayan ve birçok denizcilik paydaşının varlığından haberdar olmadığı bu teknolojiyi daha fazla araştırmak ve uzaya gönderilecek uydularımıza OTS alıcısı ve anteni eklemek faydalı olacaktır. Ülkemizde bu konunun önemi hakkındaki farkındalık artarsa, bu teknolojiyi kullanarak katma değer yaratmak mümkündür. Bu alanda faaliyet gösteren şirket, kurum ve kuruluşların sayısı arttıkça, bu alanda hem rekabet hem de ilerleme katlanarak artacaktır. Bu çalışmanın bir başka yararı ise; araştırmacıların odaklanmak isteyebilecekleri konuları ana hatlarıyla belirtmek ve onları bu konular hakkında daha ayrıntılı araştırmalar yapmaya yönlendirmektir. Türkiye'de Pirisat ve KILICSAT gibi bazı projelerden veri alınmaya başlanması durumunda, ülkemizde U-OTS ile ilgili sayısal çalışmalar yapmak mümkün hale gelecektir. Bu tür çalışmaların artmasıyla ülkemizdeki denizcilik paydaşları bu teknolojiden azami fayda elde etme imkanına kavuşacaklar ve özellikle bu teknolojinin teknik özellikleri üzerine yapılacak çalışmalar ülkemizin bu teknolojiden yararlanan ülkeler arasında yer almasına yardımcı olacaktır. U-OTS içerisinde bulunan sistem ve teknolojiler ciddi uzmanlıklar gerektirmektedir. U-OTS teknolojisinden nasıl faydalanılacağı konusunda farklı uzmanlık alanlarından bilgi ve tecrübe desteği alınmalı, işbirlikleri oluşturulmalıdır. Yapılan literatür taraması ve bu çalışmada sunulan fikirler göz önünde bulundurulduğunda AIS ve S-AIS teknolojilerinin geniş uygulama alanları ve çok çeşitli mevcut ve potansiyel faydalarının olduğu ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın sonucunda Türk kamu ve özel sektörünün bu teknolojiyi kullanmaları durumunda katma değer oluşturabilecekleri anlaşılmış ve bu konuda özel sektörden alınan geribildirimlerin bu çalışmada sunulan fikirleri desteklediği görülmüştür. Bu çalışmanın başlangıcındaki en temel amaç; OTS cihaz üretimi mevcut olan ülkemizdeki paydaşlara bu teknolojiyi tanıtıp Türkiye'deki denizcilik paydaşlarının bu teknolojiden azami şekilde nasıl faydalanabileceklerini anlatarak bu alanda farkındalık yaratmak, bilgi birikimini arttırmak ve girişimlere başlanmasını sağlamaktı. Bu çalışmaya başlandığında bu alanda başlamış bir proje bulunmamaktaydı fakat çalışma devam etmekteyken başlayan projeler sayesinde ülkemizde de bu alanda faaliyetlere girişilmiş olması sevindiricidir.“Pirisat”ve“KILIÇSAT”projeleri ile Türkiye'de de bu teknolojiden yararlanmak ve tecrübe etmek için adımlar atılmaktadır. Bu tür projelerin sayısını ve kapsamını genişleterek, ülkemizdeki denizcilik paydaşlarının çıkarlarına çözümler üretmek ve ülkemizdeki denizcilik paydaşlarının bu teknolojiden faydalanmasını sağlamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Comprehension of the benefits of big data is vital for both governmental and commercial parties. Satellite-based Automatic Identification System (S-AIS) can be defined as big data in terms of its data production volume and data content. In this study, it is aimed to explain the potential benefits of Satellite-based Automatic Identification System which is within the scope of Intelligent Transportation Systems and to explain how maritime stakeholders in our country can benefit from this technology. The aim was to raise awareness of the importance of this issue in our country by presenting ideas and basic information to relevant stakeholders in maritime. As a result of the study, it was understood that Turkish public and private sector could create added value in case they use this technology, and the feedback received from the private sector in this regard supported the ideas presented in this study. As a result of the literature review, no Turkish publication about Satellite-based Automatic Identification System was found. As can be seen from the literature review, this is the first study which provides basic information on the potential benefits of this technology in Turkey. Although there are some studies on the benefits of AIS and S-AIS technologies in the literature, no academic studies on direct commercial benefits have been found. It is tried to contribute to the maximum utilisation from S-AIS technology by Turkish maritime stakeholders through adding new ideas to the information which is obtained from various foreign publications. Benefits of S-AIS technology are divided into five main groups: safety, security, environmental, technical and commercial. Feedback was received from the industry by asking the chartering experts how much the maritime stakeholders who are directly or indirectly involved in commercial transactions benefit from the commercial benefits of S-AIS technology. Thus, it has been tried to determine to what extent the theoretical benefit potential can be beneficial in practical applications. Considering the literature review and the ideas presented, it is clear that AIS and S-AIS technologies have many different benefits. Since most maritime stakeholders can benefit from S-AIS technology, various military organizations, commercial companies and research organizations are working on this. The systems and technologies in S-AIS require considerable expertise. Knowledge and experience support should be obtained from different fields of expertise on how to make use of S-AIS technology and cooperation should be established. In order to understand the Satellite-Based Automatic Identification System, the terrestrial AIS is mentioned and basic information is given first about how this system can be extended into space.