Sac metal bükümlerinde 'k' faktörünün mukavemetselolarak incelenmesi
The investigation of the k factor in sheet metal benders
  1. Tez No: 559435
  2. Yazar: DOĞAN PEKİNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, mukavemet değerleri farklı, kalınlıkları aynı olan St37-2, St52-3, DKP ve HRP gibi piyasa da çokça kullanılan sac malzemeler seçilmiştir. Yapacağımız çalışmadan daha doğru veriler elde etmek için numune hazırlama sırasında hassasiyet arz eden işlemler yapılmıştır. Numuneler ilk başta lazer kesim makinasında çapaksız olarak uzunluk 101 mm en ise 55 mm olarak 3-4-5-6-8 mm kalınlıklarında kesim yapılmıştır. Numuneler daha sonra CNC freze makinasında uzunlukları 100,5 olarak kalınlıkları da 0,5 mm düşürülmüştür. Akabinde numunelerimiz taşlama makinasında uzunluğu 100 mm gelecek ±0,001 tolerans aralığında işlenmiştir. Bu işlemden sonra numuneler CNC abkant makinasında 90 derece olacak şekilde 100 mm tam ortasından bükümü yapılmıştır. Numuneler daha sonra CMM ölçüm makinasında ölçülmüş ve değerler not edilmiştir. Farklı malzemeler aynı kalınlıklarında ölçüsel farklıklar ortaya çıkmış ve veriyi de SolidWorks programı aracılığıyla tersine mühendislikle uygulanmıştır. Açılım hali 100 mm gelen kalınlıkları aynı malzeme farklı olan bu numunelerin büküm ölçüleri SolidWorks programı sac metal unsuruyla birlikte uyumlu bir şekilde tersine mühendislik yapılarak“K”faktörüne ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, widely used sheet materials such as St37-2, St52-3, DKP and HRP, whose strength values are different and the thicknesses are the same, have been selected. In order to obtain more accurate data from our work, we performed sensitive processes during sample preparation. Firstly, the samples were cut without any burr in the laser cutting machine with a length of 101 mm and a thickness of 3-4-5-6-8 mm at 55 mm. The samples were then reduced to a length of 100.5 in CNC milling machine and 0.5 mm in thickness. Then, our samples are processed in the grinding machine with a length between 100 mm and ± 0.001 tolerance. After this process, the samples were twisted in the middle of 100 mm in the middle of the CNC press machine. The samples were then measured on the CMM measuring machine and the values were noted. Different materials have different dimensional thicknesses with the same thickness and the data has been applied by reverse engineering through the SolidWorks program. The bending dimensions of these samples, which have different thicknesses from 100 mm to the same material, have been reverse engineered in a coherent manner with the sheet metal component of the SolidWorks program.