Şer῾iyye sicillerine göre Antakya'da ticaret (1700-1800)
Trade in Antioch according to sharia court registers (1700-1800)
  1. Tez No: 559470
  2. Yazar: GÜLER GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ZİYA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Şer῾iyye Sicilleri, bir ticaret şehri olan Antakya için büyük önem arz etmektedir. Bu defterlerden elde edilen veriler, şehrin ticarî canlılığını açıkça ortaya koymaktadır. Antakya Şer῾iyye Sicilleri, bölgede bulunan yerli ve yabancı tüccarlarla ilgili bilgileri ihtiva etmektedir. Bunun yanında bu defterler eski bir liman olan Süveydiye ve İskenderun iskelelerinin şehre ulaşımı kolaylaştırdığına dair veriler ihtiva etmektedir. Ayrıca tüccar kafilelerinin rahat ticaret yapmalarını sağladığını gösteren bilgiler içermektedir. Bu defterler ticaretin konusu olan mal ve mülkler, gümrük, vergi ve diğer ticarî problemlerle ilgili kayıtlara da yer vermektedir. Bunların yanında Antakya ile ticarî münasebette bulunulan şehirler ile bu şehirlerarasında cereyan eden ticarete konu olan ürünler hakkında da bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Şer῾iyye registers, is of great importance to Antioch, a city of commerce. The data obtained from these books, clearly demonstrates the commercial viability of the city. Antioch Sharia Registers, in the area contains information about the domestic and foreign merchants. Besides being easier to transport to the city Süveydiye and İskenderun ports and piers, a former contains information indicating that enable traders to trade their comfortable procession. This property is the subject of trade goods and books, customs, it gives place to records related to tax and other business problems. Besides this long-distance commercial relations with cities as claimed in Antakya also gives information about the draft of the tradable products.