Sinemadan televizyona Türkiye'de 2000 sonrası televizyon belgeselciliği
Post 2000 television documentary in Turkey from cinema to television
- Tez No: 559479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME NEŞE KAPLAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de ve dünyada hareketli görüntü alanında 2000'lerden sonra çok hızlı bir gelişmenin yaşandığı gözlenebilmektedir. Kuşkusuz bu gelişmeyi dijital yenilikler getirdi. Bu yenilik belgesel film alanını da etkiledi. Etki belgesel filmin çekilmesi, kurgulanması, gösterilmesi alanlarında açık bir biçimde belirleyici oldu. Böyle bir konuda akademik çalışma yapılmasına da zaten 2000'lerde yaşanan bu değişim ve dönüşüm yol açmıştır. Bu yenilikler sinema ve belgesel sinemanın dağıtım ve gösterim alanlarının sınırlarını da hızla ortadan kaldırmıştır. Hem tüm dünyada hem de Türkiye gibi büyük bir hızla gelişmekte olan bir ülkede televizyon kanalları artmıştır. Film festivalleri belgesel filmlere geniş yer açmaya başlamıştır. İzleyici kitleler, belgesel filmlere rağbet etmeye başlamıştır. Bu alanda yeni gelişmelerin kapıları açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, belgesel film üretimine destek sağlama noktasında yoğun biçimde çalışmalar içine girmiştir. Belgesel filmler Türkiye'de ve dünya ölçeğinde eğlenme, öğrenme, bilgi sahibi olma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında bu gelişmeler derinine ele alınarak nedenler ve sonuçları üzerinde titizlikle durulmuş ve yepyeni bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that there has been a rapid advancement in the motion picture industry in Turkey and the world after 2000s. There is no doubt that such advancement was triggered by digital innovations, which have also affected the documentary film industry. The effect has been a clear determinant in shooting, fictionalizing and screening documentary films. As a matter of fact, such change and transformation experienced in the 2000s have led to the conduct of an academic study on this subject. Such innovations have also rapidly removed the borders of distribution and screening industries of cinema and documentary cinema. The number of television channels has increased both in the world and in Turkey, which is a rapidly developing country. Film festivals have also started to feature documentary films. Audience has begun demanding documentary films. Doors have been opened to new developments in this industry. Republic of Turkey Ministry of Culture has begun intensively working on supporting production of documentaries. Documentary films have become a medium of entertainment, learning and information in Turkey and across the world. This thesis has meticulously focused on causes and effects and arrived at new findings by examining such developments thoroughly.