Eşe karşı cinsel saldırı suçu
Development of marital rape as a crime in Turkish criminal code
- Tez No: 559480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Eşe karşı cinsel saldırı suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 102. maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiş önemli bir konudur. Her ne kadar Kanunumuzda düzenleme bulunması nedeniyle sorun olmadığı düşünülebilir ise de konunun tartışılması neticesinde konunun çok fazla belirsizlik taşıdığı görülecektir. Nitekim öğretide de bu suç tipiyle ilgili farklı görüşlere yer verilmiştir. Eşe karşı cinsel saldırı suçu asıl olarak mağdur ve fail unsurlarına bağlı olan bir suç tipidir. Bir başka ifadeyle bu suçun fail ve mağdurunun eş olması zorunludur. Çalışmamızda ilk olarak kimlerin eş sayıldığı ve bu hükümlerin kimler için uygulanabileceği hususuna değinilecektir. Ardından da mağdurun yaşına bağlı olarak tartışmalara yer verilecektir. Nitekim Türk Medeni Kanunu on sekiz yaşından küçüklerin evlenmesine cevaz vermektedir. Özellik arz eden ikinci konu ise fiildir. Cinsel saldırı suçunu düzenleyen 102. maddede basit cinsel saldırı suçunu oluşturan eylemler bakımından eşlere ilişkin olarak ayrı bir düzenleme yapılmamış olması nedeniyle bu eylemin eşler arasında işlenip işlenemeyeceği de tartışmalıdır. Çalışmamızın son bölümünde ise soruşturma ve kovuşturma usulü ile muhakemeye ilişkin birtakım hususlara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Sexual assault against partner is quite important subject which is regulated under subparagraph 2 of article 102 of Turkish Criminal Code numbered 5237. Althouhg it can be assumed that there is not any problem because of the regulation about this matter, it will be understood that there is so much uncertainty when this subject is discussed. In fact, there are different arguments in doctrine about this crime. Sexual assault against partner is essentialy consist of offender and victim elements. In other words, the offender and victim of this crime must be a wife and husband. In this article, firstly we are going to examine that who are regarded as a partners and for who the provisions are applicable. Then, there will be discussion on the age of the victim. In fact, Turkish Civil Code allows marriage of under 18 year old people. The other important subject is action. In article 102 which reguletes sex crime, there is a regulation about the simple sexual assault but it do not includes special provision about saxual assault against partner. So, it is disputable that whether this crime can be commited against partners or not. In final part of this article, some points about invastigation-prosecution procedure and judgement is going to be explained.