Taziye kavramının tarihsel olarak incelenmesi ve şair Furuğ Ferruhzad'ın şiirlerinden yola çıkarak 'taziye ebedi bir performans' gösterisinin mekan tasarımı
A historical study of the concept of condolence and the design of the show of 'a condolence eternal performance' based on the poems of poet Furuğ Ferruhzad
  1. Tez No: 559489
  2. Yazar: MARYAM SOUDBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE BAŞAK ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Eastern Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma Ferruhzad'ın yaşama sunduklarını, hayatını, ait olduğu kültürün kadim bir geleneği olan Ta'ziye'yi ve batı dünyasında ortaya çıkmasına karşın Ta'ziye ile yakından benzerlikler gösteren Performans Sanat'ını inceler. Bu üç başlığın ortak yönlerinden yola çıkarak, Ferruhzad'ın bakış açısıyla, var oluşun bir özetini anlatan“HİÇ”performansının dramaturji çalışmasını ve tez-eser metnini içerir. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan mekân ve kostüm tasarımına ve gerçekleşecek olan HİÇ performansının tüm çalışma sürecine yer verir.
Özet (Çeviri)
This study examines what Ferruhzad offers to life, his life, Ta'ziye, an ancient tradition of the culture to which he belongs, and Performance Art, which, despite its emergence in the western world, closely resembles Ta'ziye. Based on the common aspects of these three chapters, Ferruhzad's perspective includes the dramaturgical work of the“NO”performance and a text of the thesis. It includes space and costume design as a result of all of this and the whole working process of the NO performance that will take place.