Managing (in)visibility by a double minority: Dissimulation and identity maintenance among Alevi Bulgarian Turks
Çifte azınlık tarafından görünürlüğün (görünmezliğin) yönetilmesi: Alevi Bulgaristan Türkleri arasında gizleme ve kimliğin korunması
  1. Tez No: 737249
  2. Yazar: HANDE SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT M. HAYDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Pittsburgh
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, daha geniş toplumlarında zulüm döngüleri ve şiddetli ayrımcılıkla karşı karşıya kalan etnik-dini azınlıkların görünmezliklerine odaklanmaktadır. Literatür, marjinal grupların görünürlüğünü ya da güçlenmeleri için bir gereklilik ya da gözetimlerinin bir kaynağı olarak tasvir etmektedir. Bununla birlikte, bu tür gruplar için önemli olanın kendi başına görünürlükleri veya görünmezlikleri değil, bunun üzerindeki kontrolleri, yani topluluk üyelerinin kendileri ile ilgili bilgileri ne ölçüde açığa vurabilecekleri veya gizleyebilecekleri olduğunu tartışıyorum. Onlar için görünmezlik yapısal bir yük olduğu kadar taktik bir araç da olabilir. Tezim, Bulgaristan ve Türkiye'deki çifte azınlığın, Alevi Bulgaristan Türklerinin karmaşık görünürlüklerini (görünmezliklerini) incelemektedir. Spesifik olarak, Alevilerin görünmezliklerinin paradoksal bir konfigürasyonuna odaklanıyorum: azınlık tarihsel ve yapısal koşullar nedeni ile marjinalleşir ve görünmez kılınırken, görünürlüğü arttırmak için değil, azaltmak için çaba sarf etti. Bu kendi kendine empoze edilen görünmezlik konfigürasyonu, Arapça takkiye'nin Türkçe bir çeşidi olan takiye (koruyucu gizleme) terimi tarafından karşılanır. İslam teolojisinde terim, kişinin dini kimliğini ve bileşenlerini gizlemesini ifade eder. Takiye analizim, Alevi Bulgaristan Türkleri'nin tarihi ve günümüzdeki gizlemelerini incelerken gösterdiğim gibi, marjinalleşmiş azınlıklar için marjinalleşmeleri devam etse bile toplu temsil olasılığını belirtmek için İngilizce gizleme kavramını geliştirmemi sağlıyor. Tezin en büyük teorik katkısı, bu gizleme kavramının analizinin geliştirilmesidir. Gizli bir azınlık için, üyeleri diğer gruplara üye olduklarını açıkça iddia etseler bile grubun kimliği sağlam kalır azınlığın üyeleri onlara geçiyormuş gibi yapsa bile grubun sınırları belirgin kalır. Bu nedenle, gizleme, aslında azınlığın kendi üyelerinin gözünde azınlık ve diğer gruplar arasındaki ayrımı pekiştirir. Alevi Bulgaristan Türkleri'nin, kendi grup üyelerinin mahremiyetinde hala Alevi yollarını takip ederken, Osmanlı sonrası Bulgaristan'da değişen, tarihsen olarak değişen çoğunlukları taklit etmek yoluyla rol yapmayı kullandıkları vakaları tartışıyorum. Tezimin verileri, Bulgaristan'daki dokuz aylık etnografik saha çalışması ve Türkiye'deki dokuz aylık saha çalışması sırasında toplandı.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on invisibilities of ethno-religious minorities which face cycles of persecution and severe discrimination in their larger societies. The literature portrays marginalized groups' visibility either as a requirement for their empowerment or a source of their surveillance. However, I argue that for such groups what matters is not their visibility or invisibility per se but rather their control over it, i.e., to what extent the community members are able to reveal or conceal information about themselves. For them, invisibility may be a tactical tool as well as a structural burden. My dissertation examines complicated (in)visibilities of a double minority, Alevi Bulgarian Turks in Bulgaria and Turkey. Specifically, I focus on a paradoxical configuration of Alevis' invisibilities: while the minority is marginalized and rendered invisible due to historical and structural conditions, they have not strived for increased visibility, but rather tried to decrease it. This configuration of self-imposed invisibility is captured by the term takiye (protective dissimulation), a Turkish variant of the Arabic taqiyya. In Islamic theology, the term refers to hiding one's religious identity or its components. My analysis of takiye enables me to develop the English concept of dissimulation to indicate the possibility for collective agency for marginalized minorities even when their marginalization persists, as I show by examining Alevi Bulgarian Turks' historical and present day dissimulations. The major theoretical contribution of the dissertation is development of this concept of dissimulation. For a dissimulating minority, the group's identity remains robust even when its members publically claim membership in other groups, and group boundaries remain salient even when the members of the minority pretend to cross them. Therefore, dissimulation actually reinforces the distinction between the minority and other groups in the eyes of the minority's own members. I discuss cases in which Alevi Bulgarian Turks utilized dissimulation by means of simulating the varying, historically changing majorities in post-Ottoman Bulgaria, while still following Alevi ways in the privacy of their own group members. The data for my thesis was gathered during nine months of ethnographic fieldwork in Bulgaria and nine months ethnographic fieldwork in Turkey.