Sığır ve tavuk kanı ile beslenen tıbbi sülük (Hirudo verbana Carena, 1820)'ün büyüme ve üreme performansı
Determination of growth and reproduction properties of medicinal leech (Hirudo verbana Carena, 1820) feeding by cattle and chicken bloods
  1. Tez No: 559497
  2. Yazar: MURAT MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR, DR. MUSTAFA CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kozmetik ve eczacılık sektörlerinde hammadde olarak işlev gören tıbbi sülükler, akuakültür çalışmalarında ihmal edilmiş canlı gruplarındandır. Bu çalışma tıbbi sülük akuakültüründe yem rasyonlarının oluşturulmasına katkı sağlanması amacıyla yapılmıştır. Palearktik coğrafyada en geniş dağılıma sahip olan Güney Tıbbi Sülüğü Hirudo verbana Carena, 1820, türüne ait büyüme ve üreme performansı üzerine memeli (sığır kanı) ve kanatlı (tavuk kanı) olmak üzere iki farklı kan tipinin etkileri araştırılmıştır. Kokondan yeni çıkmış 120 adet yavru sülükle 9 ay süreyle yürütülen çalışmada sülüklerin büyüme performansı ve yaşama oranları üzerine kan tipinin anlamlı etki oluşturmadığı belirlenmiştir. Buna karşın gebelik oluşum süreci ve gebe sülüklerin üreme performansında tavuk grubu, sığır grubuna kıyasla yaklaşık 2.5 kat fazla performans göstermiştir. Gebelik oluşumu her iki grupta da 7.'nci ayda başlamış, ancak tavuk grubunda tüm gebelikler aynı ayda oluşmasına karşın, sığır grubunda bu süreç 3 ay sürmüştür. Kokon verimliliği tavuk ve sığır gruplarında sırasıyla 6.67 ± 1.50 kokon/anaç (toplam 100 kokon), 2.67 ± 3.37 kokon/anaç (toplam 40 kokon), yavru verimliliği ise tavuk ve sığır gruplarında sırasıyla 12.59 ± 4.17 yavru/kokon (toplam 932 yavru) ve 9.81 ± 3.67 yavru/kokon (toplam 353 yavru) olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, tavuk grubundaki sülüklerin yüksek üreme performansı göstermesinde tavuk kanının sığır kanına kıyasla %50 oranında daha fazla miktarda önemli bir enerji kaynağı olan glükoz içermesinden kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, yem rasyonlarına yönelik araştırmaların akuakültürde tıbbi sülüklerin büyüme ve üreme performasına etki edebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Medicinal leeches, which are function effectively as a raw material in both cosmetics and pharmaceutics sectors, has been neglected in aquaculture labours up to now. Thanks to this comprehensive study, medicinal leeches have been contributed to constitute feed newest ratios in aquaculture of leeches. Southern medicinal leech, Hirudo verbana Carena, 1820 which is belong to wide distribution within Palearctic Region have been significantly researched how to differential blood types have affected growth and reproduction performance of leeches as both (chicken blood) poultry and (cattle blood) mammalian. Thus both chicken blood and cattle blood have been researched about how to effect their growth and reproduction performance. Mentioned research has been performed for 9 months with 120 offspring of Hirudo verbana. The type of blood fed did not have a significant effect on the growth performance and survival of leeches, but the leeches fed chicken blood had a 2.5-fold greater performance compared to those fed cattle blood in terms of the gravidity process and reproductive efficiency. Gravidity was initiated in the 7th month in both groups; however, while all gravidities in the leeches fed with chicken blood occurred in 1-month period, the gravidity of the leeches fed cattle blood occurred in a 3-month period. The cocoon efficiencies were 6.67 ± 1.50 cocoons/broodstock (total 100 cocoons) and 2.67 ± 3.37 cocoons/broodstock (total 40 cocoons) in the chicken and cattle groups, respectively. The offspring efficiencies were 12.59 ± 4.17 offspring/cocoon (total 932 offspring) and 9.81 ± 3.67 offspring/cocoon (total 353 offspring) in the chicken and cattle groups, respectively. As a result it is thought that the leeches in the chicken group may have a high reproductive performance due to the fact that chicken blood contains glucose which is pretty important energy source at a rate of 50% more than cattle blood. This study has revealed that researches on feed ratios can affect the growth and reproductive performance of medicinal leeches in aquaculture.