HepG2 hücre hattının canlılığı üzerine medium pH'sının etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of medium ph on the viability of HepG2 cell line
- Tez No: 559520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Kanser hücreleri glikolitik metabolizmalarına bağlı olarak asidik mikro-çevreye sahiptirler. Asidik mikro-çevre nedeniyle tümör hücreleri invazyon ve metastaz yapma gibi malign özellikler kazanırlar. Bu çalışmada insan hepatosellüler karsinom (HepG2) hücrelerinin medium pH'ları değiştirilerek asidik tümör mikro-çevresi taklidi ve alkali uygulamaların hücre canlılığına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada HepG2 hücreleri farklı pH'lı mediumlarda çoğaltıldıktan sonra WST-1 ve tripan mavisi testleri ile hücre canlılık değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: WST-1 testi sonuçlarına göre medium pH'sı 6.6 ve 6.8 olan gruplar ile kontrol grubu (pH 7.2) karşılaştırıldığında hücrelerin proliferasyon yeteneklerinde bozulma olmadan çoğalabildikleri gözlemlendi. Medium pH'sı azaldıkça (pH 6.4, 6.2, 6.0) hücre canlılığında önemli oranda azalma saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer cells have an acidic micro environment due to their glycolytic metabolism. Depending on the acidic micro-environment, tumor cells gain malignant properties such as invasion and metastasis. In this study, it was aimed to evaluate the effect of acidic tumor micro-environment imitation and alkaline applications on cell viability by changing medium pH of human hepatocellular carcinoma (HepG2) cells. Material and Method: In the study, HepG2 cells were grown in different pH mediums and WST-1 and trypan blue tests were performed to evaluate the cell viability. Results: According to the WST-1 test results, it was observed that the cells were able to multiply without deterioration in their proliferation ability compared with the control group with medium pH of 6.6 and 6.8. As the pH of the medium decreased (pH 6.4, 6.2, 6.0), a statistically significant decrease was observed in cell viability. A slight decrease was observed in alkaline groups from pH 7.6 and a significant decrease in cell viability was found in the groups with pH 7.8, pH 8.0 and pH 8.5 (p 0.05).