Elit kadın takım ve bireysel sporcuların toplumsal cinsiyet ile sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Exami̇ni̇ng the levels of gender and soci̇ali̇zati̇on of eli̇te female teams and i̇ndi̇vi̇dual athletes
- Tez No: 559605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, elit kadın takım ve bireysel sporcuların toplumsal cinsiyet ile sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Türkiye geneli elit kadın takım ve bireysel olarak faaliyet gösteren sporcular, örneklemini ise randomize olarak seçilmiş, çeşitli spor kulüpleri ve spora devam eden takım (n:220) ve bireysel sporculardan(n:186) oluşmaktadır. Araştırmada kullanılacak olan Kişisel Bilgi Formu araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. İlk ankette yer alan toplumsal cinsiyet kavramları anketinde Bem (1974) tarafından geliştirilen Bem Cinsiyet Rolü Envanteri (Bem Sex- Role Inventory- BSRI), Kavuncu (1987) tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Daha sonra ise kullandığımız Sosyalleşme ölçeği ise Öğrencilerin sosyalleşme düzeylerinin belirlenmesinde Şahan (2007) tarafından geliştirilen Sosyalleşme Ölçeği (SÖ) kullanılmış. Bulgular: Takım sporları ile Bireysel sporların, toplumsal cinsiyet ve sosyalleşme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the level of gender and socialization of the elite female team and individual athletes. Materials and Methods: The universe of the research is the elite famale team of Turkey and the athletes who operate indivaidually and the example is a randomized selection of sports clubs andthe continuing team (n:220) and individual athletes (n:186) The personal information form to be used in the study wass created by the researcher the gender concept contained in the first questionnal were adapted to Turkish by (Ben Sex-Role ınualtory BSRI) Kavuncu (1987) then the socialization scale which we use is ( SÖ) which was developed by Şahan (2007) to determine the socialization levels of student. Results: A significant difference was found between gender and socialization levels of team sports and individual sports (p 0.05).