Yenidoğana dinletilen anne sesi ve beyaz gürültünün apgar skoruna ve bağlanma sürecine olan etkisinin incelenmesi
The effect of mother voice and white noise that are listened to newborn on apgar score and attachment process
  1. Tez No: 559615
  2. Yazar: ZEYNEP AKÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, yenidoğanlara dinletilen anne sesi ve beyaz gürültünün, yenidoğanların APGAR skoruna ve bağlanma süreci üzerine olan etkinliğini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmada, müdahale grubu A (anne sesi dinletilen), müdahale grubu B (beyaz gürültü dinletilen) ve kontrol grubu (ortam sesi dinleyen) olmak üzere üç grup belirlendi ve çalışma 87 yenidoğan ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında; Anne Bilgi Formu, Bebek Bilgi Formu ve Bağlanma Davranışı Gözlem Formu kullanıldı. Müdahale gruplarına alınan yenidoğanlara doğumdan hemen sonra 5 dakika boyunca anne sesi veya beyaz gürültü dinletildi. Dinletinin 1. ve 5. dakikalarında yenidoğanların APGAR skorları ölçüldü. Kontrol grubundaki bebeklere ise herhangi bir dinleti yapılmadı, yalnızca ortam sesine maruz bırakıldı. Tüm gruplardaki yenidoğanların annelerine teslim edilmeleri sonrası anneleri ile olan bağlanma davranışları gözlemlendi. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, Chi-Square, Shapiro-Wilk, One Way Anova, Kruskal Wallis H ve Kolmogorov-Smirnova testleri uygulandı. Araştırmada müdahale ve kontrol gruplarında bulunan yenidoğanların cinsiyet, gestasyonel yaş, boy, kilo ve baş çevresi özellikleri arasındaki farkın anlamlı olmadığı görüldü. Uygulama sonrasında yenidoğanların 1. dakika APGAR skor ortalamalarının kontrol grubunda 7,70±0,60, anne sesi grubunda 8,17±0,60 ve beyaz gürültü grubunda 8,14±0,71 olduğu belirlendi. 1. dakika APGAR skorları ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğu görüldü (p0,05). Kontrol grubundaki yenidoğanların %20,0'sinin (n=6), anne sesi dinletilen yenidoğanların %58,6'sının (n=17) ve beyaz gürültü dinletilen yenidoğanların %60,7'sinin (n=17) memeyi kavradığı ve aralarındaki farkın anlamlı olduğu görüldü (p=0,002
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the effects of mother voice and white noise on newborns on APGAR score and attachment process. In the study, three groups were determined as intervention group A (mother voice played), intervention group B (white noise played) and control group (listening environment voice) and 87 newborns were performed. In gathering the data; Mother Information Form, Baby Information Form and Attachment Behavior Observation Form were used. Newborns in the intervention groups were listened to mother's voice or white noise for 5 minutes immediately after birth. APGAR scores of the newborns were measured at the 1st and 5th minutes immediately after listening. No sound was played to the babies in the control group, but they were only exposed to ambient sound. After the delivery of newborns in all groups to their mothers, their attachment behaviors with their mothers were observed. Number, percentage, mean, standard deviation, median, Chi-Square, Shapiro-Wilk, One Way Anova, Kruskal Wallis H and Kolmogorov-Smirnova tests were used to analyze data. In the study, it was observed that the difference between sex, gestational age, height, weight and head circumference characteristics of newborns in intervention and control groups was not significant. APGAR score averages were found to be 7,70±0,60 in the control group, 8,17±0,60 in the mother voice group and 8,14±0,71 in the white noise group after the 1st minute of the neonates and it was found that the difference between the mean APGAR score averages in the 1st minute was significant (p0,05). 20.0% (n = 6) of the newborns in the control group, 58.6% (n = 17) of the newborns who listened to the mother's voice, and 60.7% (n = 17) of the newborns who listened to the white noise, and between them the difference was significant (p = 0.002