Akut iskemik inme ile ortalama trombosit hacmi ilişkisi
The relationship between acute ischemic stroke and mean platelet volume
  1. Tez No: 559616
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZÖZEN AYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Trombositler inme patogenezinde yer alan vasküler hastalıkların oluşumunda büyük rol oynarlar. Trombosit büyüklüğü, ortalama trombosit hacmi (OTH) olarak ölçülür ve trombosit aktivitesini gösterir. Büyük trombositler küçük trombositlere göre daha yoğun granüller içerirler ve daha fazla serotonin ve betatromboglobulin (β-TG) salgılarlar. Bu çalışmada, inme öncesi OTH değeri bulunan hastalarda akut iskemik inme ve inme sonrası 1. hafta OTH değerlerindeki değişim araştırıldı. Bu değişimin inme risk faktörleri, biyokimyasal parametreler, etyoloji ve lokalizasyon ile ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya klinik ve radyolojik değerlendirme ile akut iskemik inme tanısı almış ve inme etyolojisi modifiye Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST) sınıflandırmasına göre, lokalizasyonu modifiye Bamford sınıflandırmasına göre yapılmış ve inme risk faktörleri incelenen 67 hasta alındı. Trombosit sayısı ve hacmi için hasta dosyalarından inme öncesi (başka nedenlerle diğer polikliniklere başvurularında), inme semptomları ile başvurduktan sonra ilk 24 saat içinde ve ortalama 1 hafta sonraki laboratuvar değerleri incelendi. İnme öncesi (9.59 ± 1.72), akut inme dönemi (9.84 ± 1.64) ve inme sonrası 1. hafta (10.59 ± 2.26) OTH düzeyleri değerlendirildiğinde zaman içerisinde OTH düzeyinin artış gösterdiği saptanmıştır (p < 0.0001); bu artış inme sonrası 1. haftada gerçekleşmektedir (p < 0.016). Başvuru sırasındaki OTH değeri ile yaş arasında pozitif yönde korelasyon saptanmıştır (r=0270; p0.006). Cinsiyet değerlendirildiğinde, erkek hastalarda (n=38) zaman içinde OTH değeri artışının, kadın hastalara (n=29) göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.013). Sonuç olarak, akut iskemik inmeli hastalarda inme sonrası 1. haftada OTH'nin trombosit sayısında değişim olmadığı halde arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Platelets have a crucial role on vascular disease which involved in pathogenesis of ischemic stroke. Mean platelet volume (MPV) is a marker of platelet activity and shows size of platelets. Large platelets contain more dense granules and produce more serotonin and betatromboglobulin (β-TG) than small platelets. In this study, it was investigated that alteration of MPV values in patients with acute stroke, after 7 further days and before anytime. It was evaluated relationship between this alteration and risk factors, biochemical parameters, etiology and localization of ischemic stroke. Sixty-seven patients enrolled into the study who were determinated modified Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST) classification for etiology, modified Bamford classification for localization and stroke risk factors, with established diagnoses of ischemic stroke with clinically and radiologically. We performed platelet counts and MPV values in patients with before stroke (at examination for an other disease), stroke within 24 hours of symptom onset and after 7 further days. Although there was no significant statistically difference between platelet counts of acute stroke group (248.39 ± 84.97) and after stroke group (249.57 ± 79.48), MPV values increased after stroke (10.34 ± 2.04) compared with acute stroke values (9.70 ± 1.61) (p0.006). When appraised difference of sexuality, women (n=29) had higher increased of MPV values compared with men (n=38) (p=0.013). In conclusion, although there was no alteration of platelet counts, MPV values were increased.