Gebeliğinde sigara içen anne bebeklerinin ilk 24 saatteki myokardiyal performans indekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation myocardial performance indices in the infants born to smoking mothers during pregnancy
- Tez No: 559618
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Gebelik sırasında içilen sigaranın, fetusta birçok gelişimsel komplikasyon ile ilişkili olduğu ve uzun vadede sağlık açısından ciddi risk taşıdığı iyi bilinmektedir. Konjenital kalp hastalıkları bu gelişim anomalileri içinde yer almaktadır. Sigaranın fetal kalbin fonksiyonlarını nasıl etkilediği ise bilinmemektedir. Amaç: Hipotezimiz gebelikte içilen sigaranın aşikar bir kalp anomalisi oluşturmasa bile hipoksi ve dolaşım bozukluğuna yol açarak kalp fonksiyonlarını etkiliyebileceğidir. Bu amaçla sigaranın yenidoğanlarda kalp fonksiyonlarda subklinik etkisinin olup olmadığı konvansiyonel ve doku Doppler EKO yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel, analitik olarak planlanan bu çalışma, altı aylık zaman aralığında hastanemizde doğan görünürde sağlıklı term bebeklerle gerçekleştirilmiştir. Bebekler annelerinin gebelikte sigara içip-içmemesine göre iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışma literatürde sigara içen ve içmeyen anne bebeklerinde kalp fonksiyonlarını değerlendiren ilk çalışma olması nedeniyle güç analizi uygulanmamış, her iki gruba 30‟ar bebek alınması planlanmıştır. Gebeliğinde sigara içmiş annelerin bebekleri Grup 1‟i, gebeliğinde sigara içmemiş annelerin bebekleri Grup 2‟yi oluşturmuştur. Bebeklerin kardiyak fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografik incelemeler ile tek bir kardiyolog tarafından ve kör olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilen fonksiyonel belirteçler arasında myokardiyal performans indeksi (MPI), triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE), doku Doppler sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyon göstergeleri yer almaktadır. Bu belirteçler her iki grupta kaydedilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınma kriterlerine uyan 37-42 gestasyon haftasında doğmuş 62 sağlıklı bebekten 4‟ü ekokardiyografik incelemede yapısal kardiyak anomali saptanması üzerine çalışma dışında kalmış, toplam 58 bebek çalışmayı tamamlamıştır. Bu 58 bebeğin 30‟u Grup 1‟de, 28‟i ise Grup 2‟de yer almaktadır. Grup 1 ve 2‟deki bebekler doğum şekli, cinsiyetleri, doğum ağırlıkları, APGAR skorları, kan gazı değerleri ve maternal hastalık açısından benzerlik göstermektedirler. Grup 1‟deki bebeklerin kordon kanı hemoglobin ve hematokrit değerleri Grup 2‟deki bebeklerden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kardiyak fonksiyon belirteçleri değerlendirildiğinde; Grup 1‟de Sağ Tri E Vel, Sağ Tri A Vel, Sağ Tri S Vel, Sağ ET, TAPSE, Sol Mit A Vel, Sol ET ortalamaları Grup 2‟den anlamlı derecede düĢük; RV MPI-TEI ve LV MPI-TEI ortalamaları ise anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sözü edilen bu sonuçlar sigara içen anne bebeklerde kardiyak fonksiyonların diğer gruba oranla görece olumsuz olarak etkilenmiş olduğu göstermektedir. Ayrıca sigara içmeyen annelerin bebekleri de evde sigaraya maruz kalma durumlarına göre iki gruba ayrıldığında sigara maruziyeti olan grubun kalp fonksiyonlarının da olumsuz yönde etkilendiği gösterilmiştir. Sonuç: Bu araştırma sigara içen anne bebeklerinde sigaranın kardiyak fonksiyonları olumsuz yönde etkilediğini gösteren ilk çalışma olması nedeniyle değerlidir. Sigaranın kalp üzerine subklinik etkilerini ortaya koymuştur. Ayrıca kendisi sigara içmediği halde evde sigara maruziyeti olan annelerin bebeklerinde de benzer etkilenmenin görülmesi ilginç bir noktadır.
Özet (Çeviri)
Bacground: It is well known that smoking in pregnancy is associated with severeal fetal developmental complications and an increased risk of long- term health problems. Congenital heart abnormalities are one of these developmental complications. There is no evidence regarding how smoking in pregnancy could affect cardiac function of the infants. Aim: We hypothesized that maternal smoking in pregnancy could lead to some functional cardiac abnormalities in the infant even in the absence of an evident structural cardiac abnormality causing hypoxia and vasoconstriction. We evaluated the cardiac functions of the term otherwise healthy infants born to smoking mothers with the use of conventional and tissue Doppler echocardiographic studies aiming to detect the potential subclinic effect of the maternal smoking. Subjects and Methods: This prospectively designed observational analytic study has been conducted with the otherwise healthy term infants born at our facility during a period of 6 months. The neonates have been categorized into 2 groups: Group 1: infants of smoking mothers; Group 2 (Control Group): infants of non-smoking mothers. Since this study is the first one evaluating the cardiac functions in the infants of the smoking mothers, a power analysis has not been performed, 30 infants were planned to be enrolled for each group. The cardiac functions have been assassed with the conventional and tissue Doppler echocardiographic measurements by a single pediatric cardiologist blind for the group selection. Myokardial performance index (MPI), tricuspid annular plate systolic excursion (TAPSE) and tissue Doppler functional indices of left and right venticles at the systole and diastole were the main cardiac functional measurements. These measurements were compared between the 2 groups. Findings: A total of 62 infants fulfilled the inclusion criteria, but 4 of them were excluded due to structutal cardiac abnormalities shown by the echocardiographic evaluation. Fifty-eight infants completed the study: 30 infants in Group 1, 28 infants in Group 2. The characteristics of the infants in both groups were similar with regard to the gender, type of delivery, birthweight, Apgar scores, cord blood gas findings and the presence of maternal disease. The mean hemoglobin and hematocrit values of the infants in the Group 1 were found to be higher than those in the Group 2. The functional cardiac measurements; mean values for Right Tri E Vel, Right Tri A Vel, Right Tri S Vel, Right ET, TAPSE, Left Mit A Vel, Left ET measurements were significatly lower; whereas mean values for RV MPI-TEI and LV MPI-TEI measuremenets were higher in Group 1 compared to Group 2. All these measurements show that the cardiac functions of the infants of smoking mothers have been negatively affected. Group 2 infants were divided into 2 subgroups according to the presence of maternal tobacco exposure during the pregnancy. An interesting finding was that in the exposure group the cardiac functions were found to be negatively affected likewise. Conclusions: This study is valuable being the first one in the literature assessing the impact of tobacco on the cardiac functions in the infants of smoking mothers. The negative subclinical cardiac effects of tobacco have been proven. In addition we have shown that maternal tobacco exposure during pregnancy even in the absence of active smoking results in similar findings.