Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni çerçevesinde yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programı önerisi: A1-A2
A proposal for Turkish teaching program as a Foreign Language in the Scope of the Common Frameworkprogram: A1-A2
- Tez No: 559617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Ortak Başvuru Metni esas alınarak yabancı dil olarak Türkçe öğretimine yönelik A1-A2 seviyede bir program önerisi hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Yabancı Dil Olarak Türkçe öğretiminde yaygın olarak kullanılan Yunus Emre Enstitüsü Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti Öğretmen Kitabı A1-A2 seviye ve Gazi Üniversitesi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe A1-A2-B1 Öğretmen Kılavuz Kitabı A1-A2 seviyesi bölümleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda kitaplardaki kazanımlar ve temalar T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın Eğitim Kurumları Yabancı Diller A1 Seviyesi Almanca Kurs Programı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yabancı Diller Almanca A2 Seviyesi Kurs Programı ile karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda her iki kitapta T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın Eğitim Kurumları Yabancı Diller A1 Seviyesi Almanca Kurs Programı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yabancı Diller Almanca A2 Seviyesi Kurs Programı'na benzer tema ve kazanımlara yer verildiği görülmekle birlikte araştırmamızda yararlandığımız kaynaklarda konuların sıralanmasında, tema sayılarında farklılıklar olduğu, bunun için kazanımların dağılımında da farklılıklar olduğu görülmektedir. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda her iki öğretmen kılavuz kitabı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın Eğitim Kurumları Yabancı Diller A1 Seviyesi Almanca Kurs Programı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yabancı Diller Almanca A2 Seviyesi Kurs Programı'ndan elde edilen kazanımlar çalışmanın amacına uygun olarak 5(beş) tema başlığı ve her tema için 4(dört) konu başlığı altında yeniden düzenlenmiştir. Araştırmanın sonucunda Avrupa Ortak Başvuru Metni çerçevesinde Yabancı Dil Olarak Türkçe öğretimiyle ilgili bir program önerisi hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to prepare the syllabus proposal for teaching Turkish as a foreign language at A1-A2 levels in terms of Common European Framework of Reference for Languages. In accordance with this purpose, Yunus Emre Institute Yedi İklim Turkish Teaching Series Teacher's Book at A1-A2 levels and Gazi University TÖMER Turkish for Foreigners at A1-A2-B1 levels Teacher's Guidebook,which are the most commonly used for teaching Turkish as a foreign language, were analyzed and evaluated. As a result of the analysis, the achievements and themes in the books were compared with Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Lifelong Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A1 Level German Course Program and Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Lifelong Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A2 Level German Course Program. As a result of the studies, it has seen that both books include themes and achievements similar to the Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Lifelong Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A1 Level German Course Program and Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Lifelong Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A2 Level German Course Program. However, it is observed that there are differences in the number of the themes and the ranking of the subjects in the sources we use in our research and from this aspect it is considered that there are differences in the achievements.Regarding the purpose of the study, the achievements derived from Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Life long Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A1 Level German Course Program and Turkish Republic Ministry of National Education General Directorate of Lifelong Learning Non-Formal Education Institutions Foreign Languages at A2 Level German Course Program are rearranged as five theme titles under four topicsin terms of Common European Framework of Reference for Languages. At the end of there search, a syllabus proposal for teaching Turkish as a foreign language is prepared based on Common European Framework of Reference for Languages.