Metilprednisolon ve meloksikam'ın intraabdominal adezyonların önlenmesi üzerine etkileri
Effects of methylprednisolone and meloxicam on the prevention of intraabdominal adhesions
  1. Tez No: 559674
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİD DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada intraabdominal adezyonların önlenmesinde meloksikam ve metilprednizolon'un etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 21 adet 2-3 aylık dişi Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta 7 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Genel anestezi altında karın altında yaklaşık olarak 2 cm uzunluğunda laparotomi gerçekleştirildi. Karın duvarı ve sekumun visceral yüzeyinde serosal kanama oluşana kadar kazıma işlemi yapılarak bir yapışma modeli oluşturuldu. Operasyon yaraları rutin cerrahi kurallara göre kapatıldı. Birinci, 2. ve 3. gruptaki ratlara 5 gün süreyle intraperitoneal olarak sırasıyla 7 ml/kg serum fizyolojik (kontrol), 5 mg/kg meloksikam ve 10 mg/kg metilprednizolon enjekte edildi. Ondört gün sonra ratlar genel anestezi altına alınarak oluşan adezyonlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of meloxicam and methylprednisolone on the prevention of intraabdominal adhesions. Twenty-one 2-3 month old female Wistar albino rats were used in the study. The rats were divided into 3 groups as 7 rats in each group. Under general anesthesia, approximately 2 cm long laparotomy was performed under the abdomen. An adhesion model was formed by performing scraping process on the visceral surface of the abdominal wall and caecum until serosal hemorrhage occurred. Operation wounds were closed according to routine surgical rules. Seven mL/ kg saline (control), 5 mg / kg meloxicam and 10 mg / kg methylprednisolone were injected intraperitoneally to the rats in the first, second and third groups for 5 days respectively. After 14 days, rats received general anesthesia and occured adhesions were graded. Fourteen days later, the rats were placed under general anesthesia and if any the adhesions were evaluated.