Coğrafya 10. sınıf doğal sistemler ünitesinde etkinlik temelli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The effect of activity based instruction on student achievement in geography 10th grade natural systems unit
- Tez No: 559737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, coğrafya 10. sınıf doğal sistemler ünitesinde etkinlik temelli öğretimin öğrenci başarısına etkisi incelenmiştir. Aktif öğrenme içerisinde yer alan etkinlik temelli yaklaşım genel hatlarıyla tanıtılmış, öğrenenin aktif olarak içinde bulunduğu, kalıcı öğrenmelerin sağlandığı yeni aktif öğrenme alanları oluşturulması hedeflenmiştir. Bu hedefe yönelik, etkinlik temelli yaklaşım çerçevesinde, öğrenmede kalıcılığı arttıran özgün çalışmalar ortaya çıkarılması ve bu yöntemin geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu yöntemle ilişkili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi çalışmanın bir diğer yönünü oluşturmaktadır. Araştırmanın temelini oluşturan veriler nicel ve nitel ölçümlerin yer aldığı yöntemler kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında gerçek deneysel desenler içerisinde yer alan, ön ve son test kontrol gruplu desen modeli uygulanmıştır. Yapılan etkinliklerin uygulandığı deney grubuyla, geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun kendi içindeki ilişkileriyle birlikte aralarındaki ilişkiler karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmadaki çalışma grubunu Ankara Esenevler Şehit İbrahim Ateş Anadolu Lisesi 10. Sınıfta öğrenim gören 140 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulaması 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi içerisinde yapılmıştır. Çalışmalar 12 ders saati olmak üzere doğal sistemler ünitesi içerisinde yer alan su kaynakları, topraklar ve bitki konularının kazanımlarını kapsayacak şekilde planlanmış ve uygulanmıştır. Etkinlik uygulamalarının yapıldığı deney grubunu oluşturan 70 öğrenci bu teknikle ders işlerken geriye kalan 70 kişilik kontrol grubuyla aynı kazanımlar geleneksel yöntemler kullanılarak işlenmiştir. Çalışmalar coğrafya öğretmeninin rehberliğinde yapılmıştır. Her bir etkinlik bir ders süresini geçmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Harita Tamamlama, Kavram Haritası Oluşturma ve Kavram Bulma isimli üç etkinlik çalışması hazırlanmıştır. Bu etkinlikler hazırlanırken ve uygulanırken ders kitabından, ders araç gereçlerinden yararlanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarının başarı testlerinden elde edilen verilerin karşılaştırılmasında, bağımsız gruplar için parametrik olmayan Mann Whitney-U Testi tekniği, bağımlı gruplar için ise; parametrik olmayan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi tekniği kullanılmıştır. Ayrıca örneklem grubunu oluşturan tüm öğrencilere derslerde kullanılan öğretim yöntem ve tekniğini belirlemek için bir görüşme formu, deney grubundaki 70 öğrenciye uygulanan etkinlikler hakkındaki görüşlerini ortaya koymak için 4 sorudan oluşan Görüşme Formu uygulanmıştır. Öğrencilerin formlarda verdikleri cevaplar sınıflandırılarak frekans ve yüzdelik değerleri çıkarılmıştır. Bir de deney grubunun çalışma süreci araştırmacı tarafından gözlem formu ile izlenmiştir. Gözlem formunda 5 maddede belirlenen gözlemler iyi, orta ve zayıf olarak derecelendirilmiş, frekans ve yüzdeleri çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen nicel verilere göre çalışma öncesinde birbirine yakın başarıya sahip olan kontrol ve deney grubunun başarıları çalışma sonucunda artış göstermiştir. Fakat bu artış deney grubunda kontrol grubuna göre daha fazla gerçekleşmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin sonuçlarına göre öğrencilerin etkinliklerden oluşan çalışmaları sevdikleri, bilgi düzeylerine olumlu yönde katkı sağladığını, Coğrafya dersinin diğer konularında da bu tür çalışmaların yapılmasını istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, activity based teaching's effect on student's success in Geography lesson 10th grade natural systems unit was investigated. It was aimed to introduce the, activity based teaching with an outline for active learning where the learner is active and permanent learning is provided in active learning areas. According to this aim, it was intended to put forward increasing authentic studies in permanent learning and to compare this method with the traditional ones. Another aspect of this study was to detect students' views on this method. The survey's base data was obtained by qualitative and quantative measurements used in this method. In the quantative part of the real experimental patterns , pre test, final test and controlled group patterns were applied. Both the relation of each the control group, where the traditional method was applied and experimental group, where activity based teaching was applied and the relation with each other was investigated. The work group consists of 140 student of 10th grade from Ankara Esenevler Şehit İbrahim Ateş Anatolian Highschool. The application of this study was made in the second term of 2018-2019 education year. The studies were planned and applied for 12 hours of lesson about water sources, soil and plant theme's acquisitions. The geography lesson was taught with 70 students who were the sample group of activity based teaching and 70 students who were the control group using the traditional method. All the studies were controlled by the geography teacher. The activity based teaching studies were designed with the duration of a lesson in three stations such as completing a map, forming a concept map and finding concepts. The text book and lesson equipments were used in this activity based teaching method. In comparison of the data gained from the success tests of control and experiment groups Mann Whitney-U test was used for the independent groups, the Wilcoxon sequently signed technique was used for the nonparametric dependent groups to compare the data gained from the success tests of the control and experiment groups. The students in the sample group were given a consultation form which consisted of the methods and techniques used in the lesson, the experiment group students were given a consultation form which consisted of 4 semi structured questions. The answers of the students were clarified into frequency and percentage rates. The experiment groups working duration was followed by the researches using the observation form. The observation form consisted of 5 items good, medium, low and their frequency and percentage rates. The qualitative and quantative data obtained at the end of the study showed that the success which was close in the control and experiment group at the beginning increased for both groups at the end. Howewer, this increase was achieved in the experiment group more. To sum up, this survey's qualitative results showed that the students loved this study, it was advantageous to their knowledge level and they wanted to make more of these studies in their Geography lesson.