Ortaokul öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıklarının ebeveyn, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
Lesson study habits of secondary education students based on the views of parents, teachers and students
  1. Tez No: 559738
  2. Yazar: MERVENUR OLTULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BARBAROS YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıkları öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerine göre tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırma tekniği çerçevesinde fenomenolojik araştırma deseni benimsenmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ve katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 eğitim öğretim yılında çeşitli ortaokullarda öğrenim gören farklı sınıf seviyelerinden 10 öğrenci, ortaokulda çocuğu olan 10 veli ve ortaokulda görevli bu öğrencilerin derslerine giren 10 öğretmen katılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde temalar öğretmenler için ders çalışmayı etkileyen faktörler, bireysel farklılıklar, ders çalışma alışkanlığını geliştirme, bilişsel sorunlar, ev ve okul ortamı, yakın arkadaş ve zamanı kullanma olarak oluşturulmuştur. Veliler için ders çalışma etkileyen faktörler, velilere düşen görevler, çocuklarına düşen görevler, çalışma ortamı ve zamanı verimli kullanma temalarından oluşmaktadır. Öğrenciler için ders çalışma, olumlu ve olumsuz faktörler, anne ve babanın olumsuz özellikleri, öğretmenlerin olumsuz özellikleri ve zamanı kullanma temalarına ayrılmıştır. Sonuç olarak öğretmenler, öğrenciler ve velilere göre aile ortamının ve desteğinin çok önemli olduğu, sosyal ağların, cep telefonu, televizyon ve bilgisayarın ders çalışmayı olumsuz olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular literatür ve ilgili araştırmalar çerçevesinde tartışılmış ve sonuçlarla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this analysis the study habits of middle school students were tried and later determined according to the opinions of their peers, teachers, and parents. Phenomenological research design was adopted within the framework of qualitative research technique. Criteria and snowball sampling methods were used to determine the study group. The research data was collected by the researcher using semi-structured interview form and face-to-face interviews with the participants. The study group in the study consisted of 10 students from different classes . Along with ten parents whose children are in secondary school; ten teachers also participated in this research. Descriptive analysis as well as content analysis were used to interpret the data. In regards to the Teachers, the results obtained from the research demonstrated how course work is affected by the educators' personality traits. The results also demonstrated how teachers can help improve study habits, cognitive problems, home and school environment, and the use of time. For parents, the factors that affect the course work consist of parental duties, the duties of their children, the working environment and the use of time. For students, the course is devoted to positive and negative factors; negative characteristics of parents, negative characteristics of teachers and use of time. As a result, it was found that family environment and support was very important for teachers, students and parents. On the other hand, social networks, mobile phones, television and computers negatively affect the study environment. Lastly, the findings of the study were discussed within the framework of related literature and research. The results were later presented.