Masa oyunlarının etkileşim ilkelerine göre incelenmesi: Bir oyun uygulaması
Examination of board games according to the principles of interaction: A game application
- Tez No: 559779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Oyun tanımları doğrudan ya da dolaylı olarak etkileşim kavramını karşımıza çıkarmaktadır. Oyundaki rekabet ve çatışma gibi kavramlar, etkileşimin oyunlar için kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Etkileşim tanımı günümüzde daha çok sayısal bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı oyunlardaki etkileşimi ve nasıl tasarlandıklarını anlamak adına, masa oyunları üzerinden temellerini incelemektir. Farklı zamanlarda tasarlanmış ve yayınlanmış oyunların incelenmesi ve içerdikleri etkileşimin türlerine ulaşmaktır. Etkileşimin masa oyunlarında da karşımıza çıktığı ve yalnızca sayısal bir terim olmadığı, aynı zamanda masa oyunlarının da etkileşim içerdiği vurgulanmıştır. Çalışmada oyun, tasarım ve etkileşim ile ilgili kaynaklardan yapılan araştırmalarla, oyun tarihi ve temelleri ile birlikte, etkileşim ilkeleri ve temelleri hakkında bilgi sağlanmıştır. Oyun geliştirme süreci ve etkileşim kavramının oyun içindeki kullanımı araştırılmış, etkileşim tasarımı için tavsiye niteliği taşıyan ilkelerin, oyun içi etkileşim türlerinde kullanımı incelenmiştir. Oyun kavramı içerdiği bileşenler ile birlikte ele alınmış ve bunların oyun içerisindeki fonksiyonları incelenmiştir. Oyunların temel ögeleri ve türleri incelenerek masa oyunları kavramına yer verilmiştir. Uygulama çalışması için oluşturulan oyun ise, kendi türünde oyun niteliklerini taşıyan ve etkileşime sahip bir oyun olarak sunulmuştur. Oyun kavramına uygunluğu ve etkileşim ilkelerinin uygulama özelinde kullanımı incelenmiştir. Oyunların etkileşim anlamında birbirlerinden çok farklı olmadıkları ve temellerindeki benzerlikler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Game definitions directly or indirectly present us the concept of interaction. Concepts such as competition and conflict in the game show that the interaction is inevitable for games. Nowadays the defination of interaction is presented as a more digital concept. Purpose of the study is to study the basics through board games to understand the interaction in games and how they are designed. It aims to study the games designed and published at different times and to reach the types of interaction. It is emphasized that interaction is not only a digital term, but also table games have interaction and they present us interaction. Through researches which are made about games,design and interaction,the information about basics and principles of interaction with its history is provided in the study. Game development process and the use of concept of interaction in the game is studied and the use of guidelines for interaction design in in-game interaction types is researched. The concept of game is discussed with its included components and their functions within the game are examined. It is included the concept of table games by examining basic elements and types of games. The game created for the application work is presented as a game with its own kind of game attributes and interact. The use of the principles of game on the application and its conformity to the game concept have been studied. It is emphasised that games aren't very different from each other in terms of interaction and there are similarities in the basics.