Transforming structures into interactive experiences: Generative frameworks
Yapıların etkileşimli deneyimlere dönüştürülmesi: Üretken çerçeve çalışmaları
  1. Tez No: 886031
  2. Yazar: DUYGU NARDERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ALAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Oyuncu deneyimleri ile oyun bileşenleri arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak gelişen oyun tasarımı dünyasında son derece önemlidir. Bu çalışma, bu dinamiğe yönelik pratik ve interaktif oyun tasarımı egzersizleri sunarak derinlemesine bir inceleme yapmaktadır. Bu egzersizler, oyuncu deneyimlerini şekillendirmedeki kritik konseptleri vurgulayarak, Mechanics, Dynamics ve Aesthetics (MDA) çerçevesini daha erişilebilir ve uygulanabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. İnsan bilişi, bireyleri hedeflerine ulaşmak için gereken eylemlere hazırlayan canlı zihinsel simülasyonlarla gelişir. Belirli eşiklerde geri bildirim toplamak, karmaşık oyun tasarımı ve geliştirme sürecinde kritik öneme sahiptir. Oyun geliştirme süreçlerini anlayabilmek için her biri başlı başına bir disiplin olan oyun tasarımı, oyun geliştirmesi ve teknik arka plan arasında bir köprü kurulması gerekmektedir. Bu köprünün kurulabilmesi ve sürecin daha iyi anlaşılabilmesi için yeni bir dil ve araç oluşturma çalışmalarından biri olan MDA tasarım çerçevesi oyun tasarımına yönelik derslerde ve oyun stüdyolarında yardımcı bir materyal olarak zaman zaman kullanılmaktadır. Günümüzün öğrenme heveslileri, çeşitli öğrenme kaynaklarını, hızlı bilgi erişimini, net tanımlanmış hedefleri ve kararlarının sonuçlarını görselleştirme yeteneğini tercih etmektedir. Bu çalışma kapsamında MDA'nın oyun geliştirme süreçleri üzerindeki kavramsal ve davranışsal etkisini gözlemleyebilmek için masaüstü oyun mekaniklerinden yardım alarak temelde yeni bir üretken çerçeve modeli kurgulanmıştır. Yapılandırılmış ancak esnek bir oyun tasarımı yaklaşımı sunulan bu araştırmada bu tercihler karşılanmaktadır. Tezin amacı, tasarım çerçevelerinin üretken bir hale getirilerek oyun tasarımı sürecine dahil edilmesinin sonuçlarını analiz etmek ve oyun üretiminde deneyim tabanlı öğrenme modellerinin entegrasyonu adına bir yol göstermektir. Bu çalışmanın motivasyonu MDA'nın ortaya koyduğu oyun geliştirme ve oyun analiz sürecine özgü tekrarlayan, dinamik, kompleks ve öngörülemeyen davranışları ortaya çıkarmak ve tartışmaktır. MDA'nın özellikle oyun tasarımı eğitimine yeni başlayan üniversite öğrencileri için yeni bir dil oluşturacağı, buna bağlı olarak oyun üretim sürecinde ilk kez karşılaştıkları kavramların tasarım algılarının gelişmesine yardımcı olacağı öngörülmüştür. Oyunun geliştirme sürecinin önemli noktalarından birisi tamamen kapalı bir kutu olan kod sistemi ile kompleks ve dinamik bir çıktı oluşturmaya çalışmaktır. Bu iki disiplin arasında iletişimsel bir köprünün kurulabilmesi ortaya çıkacak ürünün kalitesi ve içeriği bakımından oldukça önemlidir. Bu araştırma, çerçevenin vurguladığı bu kavramları temsil edecek şekilde kurgulanmıştır. Çalışmanın temelini oluşturan araştırma soruları aşağıdaki gibi özetlenebilir: •Oyun tasarımı ontolojileri etkileşimli bir hale dönüştürülebilir mi? Bu deneyim biçimi yardımıyla, akademik bir dilin oyun geliştirmeye entegre olması sağlanabilir mi? •Oyun geliştirme eğitimine ve oyun üretimine yeni başlamış kişiler için ontolojilerden yararlanmak oyun tasarımı ile ilgili kavramların ve oyun geliştirmeye dair süreçlerin anlaşılmasında katkı sağlayabilir mı? Çalışma kapsamında, öncelikle yaratıcı süreçlere ait akademik sistemlerin oluşturulmasına neden ihtiyaç olduğu incelendikten sonra tasarım, oyun tasarımı ve ciddi oyun tasarımı disiplinleri için oluşturulmuş olan çerçeveler araştırılmış, ortak noktaları ve amaçları belirlenmiştir. MDA çerçevesinin temelini oluşturan mekanikler, dinamikler ve estetikler kavramları incelenmiş ve oyun tasarımı literatürü ile birlikte yeniden ele alınmıştır. Böylece çerçevelerin oyun geliştirme eğitiminde nasıl içerik olarak kullanılabileceği üzerine bir teorik altyapı oluşturulmuştur. Araştırmanın teorik altyapısı hazırlandıktan sonra MDA'nın yeni bir üretken deneyim haline getirilmesi için masaüstü oyun mekaniklerinden yararlanılmıştır. BGG (BoardGameGeek) veritabanı ve bu veriler temel alınarak yapılmış bir akademik çalışmanın sınıflandırılmasından yararlanılmış ve mekaniklerin tanımları gözden geçirilerek söz konusu mekanikler veritabanı genişletilmiştir. Oyun mekaniğinin oyunda ne tür bir“duygu”yaratabileceğini belirlemek için masaüstü oyunları ve mekaniklerinin incelenmesi ile bir puanlama sistemi üzerinde çalışılmıştır. MDA'da yer alan“8 çeşit eğlence”(8 kinds of fun) tanımına göre alt başlıkların birbirleriyle olan benzerlikleri, zıtlıkları, özgüllükleri ve anlamsal ilişkileri dikkate alınarak bir ilişki ağı oluşturulmuştur ve görselleştirilmiştir. MDA çerçevesi, oyun tasarımında en yaygın ve pratik olarak kabul edilen yöntemlerden biri olsa da çeşitli eleştirilerle de karşı karşıya kalmıştır. Bu eleştirilerden biri, çerçevenin mekanikler, dinamikler ve estetikler arasında doğrusal bir ilişki öne sürmesidir. Bu durum, mekanikleri oyunun en temel bileşeni olarak gösterir ve oynanış dinamiklerini destekler. Ancak, bu yaklaşım formalist düşünceyi güçlendirebilir ve oyun tasarımının yinelemeli doğasını tam olarak yansıtmaz. Dinamikler ve estetikler de mekanikleri etkileyebilir ve oyuncu yorumları, tasarımcıların öngörmediği şekillerde gerçekleşebilir. Tez kapsamında, bu eksiklikleri göz önünde bulundurarak yeniden tanımlanmış bir oyun tasarım süreci diyagramı geliştirmiştir. MDA çerçevesinin teorik yönlerini pratik tasarım kararlarına dönüştürmek zor olabilir ve optimal dengeyi bulmak için kullanıcı testlerinden yararlanmak gereklidir. Bu sebeple, oyun tasarımcılarının oyun bileşenlerin etkileşimini ve oyuncuda hangi duyguları oluşturacağını anlamak için kullanılabilecek bir yarı strüktüre olmuş altlık çalışması geliştirilmiştir. Çalışmada, MDA'nın pratik uygulamasına yeni bir bakış açısı sunarak bu alıştırmaları sürekli olarak yeniden üretmek için yeni bir sistematik yaklaşım önermektedir. Önerilen çerçeve, 28 farklı masa oyunu mekaniği ve bileşenine sahip bir masaüstü oyunu gibi oluşturulmuştur. Tekrarlanan bir tasarım süreci gerektiren 2 adımlı alıştırmalar, çeşitli tasarım sorunlarını içeren kavramsal bir çerçeve sunmuştur. Bu çalışma, 6 uzman oyun tasarımcısının katıldığı bir oyun tasarımı atölyesinde ve ardından çeşitli parametrelerle MDA'nın uygulanabilirliğini ve alıştırmaları değerlendireceği çok yöntemli bir yaklaşım kullanılarak doğrulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda çerçevelerin üretken bir deneyime dönüşmesi ve oyun tasarımı süreçlerine dahil olmasının gelecek çalışmalar için altyapı oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, MDA çerçevesini yeniden tanımlayarak ve masa oyunu mekaniklerini kullanarak oyun tasarımcılarına ilgi çekici ve duygusal olarak etkileyici oyunlar oluşturmak için pratik bir araç sağlamayı amaçlamaktadır. Yapısal temel, oyun tasarım ilkelerini öğretmek için önemli bir araçtır ve teorik bilgiyi pratik uygulamayla birleştirir. Disiplinler arası ekipler arasında iletişimi artırır ve yapay zeka sistemlerine entegrasyon potansiyeli sunar. Bu, tasarım sürecinde verimlilik ve yenilik sağlar. Gelecek çalışmalar, uzun vadeli etkileri gözlemleyerek ve dijital araçlar geliştirerek bu tezin bulguları üzerine inşa edilebilir. Yenilikçi yaklaşım, ister yeni başlayan ister uzman olsun, tasarımcıların etkili oyun tasarım stratejilerini sistematik olarak keşfetmelerini ve uygulamalarını sağlamaktadır. Gelecek nesil oyun tasarımcıları, benzersiz oyun mekanikleri ile oyuncu deneyiminde çığır açacak ve mevcut parametrelerin ötesinde düşünecek oyunlar tasarlayacaklardır. Bu üretken yaklaşım, yeniliği teşvik edebilir ve oyun tasarımcılarına oyun oynanışı ve oyuncu deneyimi ile ilgili sıra dışı soruları keşfetmek için sağlam bir süreç sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Understanding the complicated relationship between player experiences and game components is essential in the evolving game design landscape. This study explores this dynamic by offering practical and interactive game design exercises. These exercises, which are based on the Mechanics, Dynamics, and Aesthetics (MDA) framework, a key tool in game design, are designed to make them more accessible and actionable for game designers, emphasizing their crucial role in shaping player experiences. Gathering feedback at specific thresholds is crucial in the intricate game design and development process. Today's novice learners favor various learning sources, rapid information access, clearly defined objectives, and the ability to use technology to visualize the consequences of their decisions. This study offers a structured yet adaptable game design approach catering to these diverse learning preferences. The primary objective is to enhance the comprehensibility and practicality of the MDA framework for game designers by redefining its core components—mechanics, dynamics, and aesthetics. This endeavor is anticipated to establish a new language that will prove advantageous in workshops with individual and collaborative game designers. By introducing these concepts early in the game production, designers can understand the design perceptions necessary for crafting captivating games. The MDA framework plays a crucial role in bridging game design, game development, and technical background, enhancing comprehension of the design process. According to MDA, one of the critical components, 'aesthetics,' was designed as a destination, much like a compass. It guides the gameplay dynamics and mechanics, helping us map out a route for the emotional responses we want to evoke in the player. Mechanics are the only aspect of the game that designers have complete control over when it comes to fulfilling its emotional purpose, or aesthetics, by creating dynamics. Understanding all these experiences is crucial: It shows where the team should focus their efforts and how it can impact the player's experience when interacting with the game. This study uses board game mechanics as a foundation to avoid confusion in defining mechanics and ensure that selected mechanics evoke specific dynamics. The study began by examining the necessity of creating academic systems for creative processes, followed by an investigation into existing frameworks for design, game design, and serious game design. Secondly, common points and objectives are identified, allowing for a comprehensive analysis and redefinition of the foundational concepts of the MDA framework. The foundational concepts of the MDA framework—mechanics, dynamics, and aesthetics—were analyzed and reconsidered in conjunction with game design literature. This analysis helped to develop a theoretical foundation on how these frameworks could be utilized as content in game development processes. After establishing the theoretical foundation, board game mechanics were employed to transform MDA into a new generative experience. Using the BoardGameGeek (BGG) database and an academic study's classification, the definitions of BGG mechanics were revised. A scoring system was developed to determine the emotions a game mechanic could generate, creating a network of relationships visualized based on the“8 kinds of fun”in MDA. The proposed framework follows a card game structure with 28 different board game mechanics and components. These elements evolve into exercises focusing on various design issues requiring an iterative design process. The mixed-method approach validates the framework, where six expert game designers participate in a design workshop to evaluate MDA exercises and applicability with several parameters. This study aims to provide game designers with a half-structured tool for creating engaging and emotionally resonant games by redefining the MDA framework and employing board game mechanics. The innovative approach ensures that designers, whether novices or experts, can systematically explore and implement effective game design strategies. The next generation of game designers will produce breakthroughs in player experience, designing games with unique play mechanics and thinking beyond the existing parameters. This generative approach can help foster innovation and give game designers a solid process for exploring unusual questions about gameplay and player experience possibilities.