Türk ve karşılaştırmalı sermaye piyasası mevzuatında ayrılma ve ortaklıktan çıkarma hakkı
Appraisal and squeeze-out rights under Turkish and comparative capital markets legislation
- Tez No: 559788
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
“Türk ve Karşılaştırmalı Sermaye Piyasası Mevzuatında Ayrılma ve Ortaklıktan Çıkarma Hakkı”konulu tezimizde, Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlanması amacıyla kabul edilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile Türk hukukunda ilk defa düzenlenen ayrılma hakkı ve çıkarma hakkı incelenmiştir. Karşılaştırmalı hukukta 19. yüzyıldan beri var olan bu haklar, Türk sermaye piyasası mevzuatında ilk defa 2012 yılında düzenlenmiştir. Bu sebeple Türk mevzuatı açısından yeni olan bu konular üzerinde çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda, her iki hakkın düzenlenme amacı, karşılaştırmalı hukuk açısından Amerikan Hukuku ve Avrupa Birliği Hukuku ve ilgili düzenlemelerdeki görünümleri ve gelişim süreçleri, Türk hukukunda benzer diğer hukuki kurumlarla ortak yönleri ve farklılıkları, özellikleri, amaç ve fonksiyonları, Türk sermaye piyasası mevzuat ve uygulamalarında hakların uygulama esasları ve her iki hakkın kullanım bedellerinin hesaplanması ile ilgili konular açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Appraisal right and the squeeze-out right under the law on Capital Markets No. 6362 enacted in order to comply with the legislation of the European Union, and the Turkish law were examined in my thesis with the title of“Appraisal and Squeeze-out Rights under Turkish and Comparative Capital Markets Legislation”. These rights introduced in the Turkish capital markets legislation for the first time in 2012, although these rights existed in comparative law since the 19th century. For that reason, we have studied these issues as being new to the Turkish legislation. In our study, the purpose of the enactment of both rights, in terms of comparative law, their appearance and development processes in relevant regulations and under American and European Union Law, common features and differences in similar other legal institutions under Turkish law, their features, purposes and functions, application principles of these rights under Turkish capital market legislation and practice and the issues related to the calculation of exercise prices of both rights are tried to be explained.