Yapılandırmacı yaklaşıma göre google earth programının tarih öğretimine katkısı
The contribution of google earth program of history teaching
- Tez No: 559787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın konusu, gelişen teknolojinin tarih eğitimine uygulanabilirliğini içermektedir. Teknoloji ve bilgisayar programlarının geliştiği çağımızda, bir bilgisayar uygulaması olan Google Earth programının tarih eğitimine ve tarihsel düşünme becerilerinin kazandırılmasına etkisi incelenecektir. Bu araştırma, teknolojinin her alanda geliştiği çağımızda, eğitim ve teknolojinin bir arada kullanılmasıyla teknolojik uygulamalardan Google Earth programının tarih öğretimine katkılarını incelemektedir. Google Earth programının tarih öğretiminde kullanımı ile tarih dersinin anlatıma dayalı, ezberlenen, sıkıcı bir ders olmaktan kurtarılması ve işlevsel hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Google Earth programının tarih öğretiminde kullanımı ile tarih eğitimi alanında geleneksel çizginin dışına çıkmak ve tarihsel düşünme becerilerinin öğrencilere kazandırılmasına katkı yapmak amaçlanmaktadır. Araştırma konusu olarak 11. sınıf Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi dersinin Türklerde Sanat ünitesinin“Osmanlı sanatının genel özelliklerini kavrar.”kazanımının mimari başlığı seçilmiştir. Bu kazanımın öğrencilere kazandırılması için Google Earth programından nasıl yararlanılabileceği çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca tarih dersinde Google Earth programının kullanılabileceği tarihi olaylara örnekler verilmiştir. Google Earth programının tarih öğretimine etkisini konu alan çalışmaların yetersizliği nedeniyle bu araştırma konu alanına kaynak sağlaması açısından önemlidir. 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı Şanlıurfa ili, Haliliye ilçesine bağlı Çamlıdere Çok Programlı Anadolu Lisesi'ndeki 11 Anadolu A ve B şubeleri, araştırmanın deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. Yapılan araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Kazanımın Google Earth programı ile işlendiği 11 Anadolu A şubesine ve kazanımın sunuş yoluyla işlendiği 11 Anadolu B şubesine kazanımın işlenmesinden iki hafta sonra 20 çoktan seçmeli test sorusu uygulanmıştır. Ayrıca kazanımın işlenmesinden sonra öğrencilere tarih dersinde Google Earth programının kullanımına yönelik anket dağıtılmıştır. Öğrencilerin verdiği cevapların SPSS paket programına aktarımı yapılarak soru bazında analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgularda anlamlı farklılıklar ortaya çıkmış ve Google Earth programının tarih dersinde kullanımının başarıyı arttırdığı görülmüştür. Ayrıca tarihsel düşünme becerilerinin kazandırılmasında Google Earth programının olumlu katkı sağladığı anlaşılmıştır. Öğrenciler ise Google Earth programının tarih dersine olan ilgilerini arttırdığını ve başarılarını etkilediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study includes the applicability of developing technology to history education. In our age, when technology and computer programs are developing, the impact of Google Earth program, which is a computer application, on history education and gaining historical thinking skills will be examined. This research examines the contribution of Google Earth program to history teaching from technological applications with the combination of education and technology. With the use of Google Earth in history teaching, it is aimed to save the history lesson from being a non-effectiffity, memorable, boring course. The purpose of the course is to make use of the history of Google Earth program in history teaching and to make the students to be able to gain historical thinking skills. In this research, the architectural title of the 11th grade Turkish History of Culture and Civilization course was acquired by the Turkish unit of the art unit. This study shows how to use the Google Earth program to gain students. There are also examples of historical events in which the Google Earth program can be used in the history lesson. Due to studies on the impact of Google Earth on history teaching, this research is important in terms of providing resources to the subject area. For 2017 - 2018 academic year; were selected as the experimental and control groups of the study which is 11 Grades Anatolian A and B branches in Çamlıdere - Multi-Program Anatolian High School - in the province of Haliliye in Şanlıurfa. In this study, experimental design is used. After the acquisition of 20 multiple choice test questions two weeks after the acquisition of Anadolu 11 B branches where the earnings were processed through the Google Earth program and ,through the presentation, the questionnaire was distributed to the students for the use of the Google Earth program in the history lesson after the acquisition. The answers of the students were transferred to SPSS package program and analyzed on the basis of questions. Significant differences were found in the findings of the study and it was observed that the use of Google Earth in history lesson increased the success. In addition, it was understood that the Google Earth program contributed positively to gain historical thinking skills. The students stated that the Google Earth program increased their interest in the history course and affected their success.