Dönüşümcü liderliğin motivasyon ve örgütsel özdeşleşmeye etkisi
The effect of sociological transformer leadership on motivation and organizational improvement in the context of organizational behavior
- Tez No: 559810
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Liderlik, motivasyon ve örgütsel özdeşleşme ile ilişkili bir kavramdır. Liderlik yaklaşımlarından olan dönüşümcü liderlik davranışının motivasyon ve örgütsel özdeşleşme üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik, motivasyon ve örgütsel özdeşleşme kavramları ele alınmıştır. Bununla birlikte motivasyon ve özdeşleşme ilişkisi üzerinde de çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın amacı, çalışanın fikirlerini almak ve konu ile ilgili daha sonra yapılacak çalışmalar ve düzenlemeler için veri sağlamaktır. Bu çalışmayla birlikte Sakarya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda dönüşümcü liderlik yaklaşımının motivasyon ve örgütsel özdeşleşmeye olan etkisi incelenmiştir. Dönüşümcü liderlik özellikleri ideal etki, bireysel ilgi, entelektüel uyarım ve ilham verici motivasyon olmak üzere dört alt boyutta ele alınmıştır. Çalışmada temel olarak dönüşümcü liderlik, motivasyon ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri belirlenmeye, demografik özelliklere göre, motivasyon ve özdeşleşme boyutlarını algılamaya ve değerlendirmeye, bu kavramlar arasındaki ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 81 ilde bulunan AÇSHB'na bağlı İl müdürlüğünde görevli kişilere ulaşmaya çalışmanın maliyet, kontrol ve etik açıdan zorlukları değerlendirilerek göz önünde bulundurulmuş ve bu sebeple araştırmanın evreni Sakarya İli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü seçilmiştir. Çalışmada örneklem alınmayıp evren olarak seçilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan 170 kadrolu, 390 taşeron olmak üzere yaklaşık 560 personelin tamamına ulaşılmaya çalışılmışsa da 231 kişiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is a concept associated with motivation and organizational identification. Transformational leadership behavior which is one of the leadership approaches has a positive effect on motivation and organizational identification. In this study, the concepts of transformational leadership, motivation and organizational identification are discussed. However, the relationship between motivation and identification was studied. In this context, the aim of the study is to get the employee's ideas and to provide data for further studies and arrangements related to the subject.In this study, the effect of transformational leadership approach on motivation and organizational identification in institutions and organizations affiliated to Sakarya Family, Labor and Social Services Provincial Directorate were examined.Transformational leadership characteristics are discussed in four sub-dimensions: ideal effect, individual interest, intellectual stimulation and inspirational motivation.In this study, transformational leadership, motivation and organizational identification levels were determined according to demographic characteristics, motivation and identification dimensions were evaluated and the relationships between these concepts were determined. The research is connected to AÇSHB' in 81 provinces in Turkey provincial directorates in the cost of trying to reach the person in charge, it was taken into consideration by evaluating the difficulty of control and ethically and exploring the universe, therefore Sakarya Province Family, Labor and Social Services Provincial Directorate has been selected. In the study, the sample was of 231 more than required. There are 170 staff and 390 subcontractors working in the Family, Labor and Social Services Provincial Directorate.