Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları bakımından OECD'nin tahkim önerisinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
The OECD proposal of arbitration in double taxation agreements and an evaluation on its implementation in Turkey
  1. Tez No: 559809
  2. Yazar: DEMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SACİT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Devletler, yirminci yüzyıl itibari ile hızla gelişen uluslararası ticaretin beraberinde getirdiği çifte vergilendirme sorununun önüne geçebilmek için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları yapmaktadırlar. Bazı uluslararası örgütler, bu türden anlaşmaların yeknesaklaştırılması amacı ile çalışmalar yapmakta olup bu çalışmaların en yaygın kullanılanı OECD Model Anlaşma metnidir. Ne var ki, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarına esas alınan Model Anlaşmanın uygulanması ve yorumlanması her zaman sorunsuz gerçekleşmemektedir. Bu türden sorunların önüne geçmek amacıyla da Model Anlaşmada Karşılıklı Anlaşma Usulü öngörülmüştür. Karşılıklı Anlaşma Usulünün barındırdığı eksikliklerin giderilmesi ve bu türden ihtilaflarda nihai ve bağlayıcı çözümler geliştirilmesi amacı ile tahkim kurumu 2008 yılı itibari ile OECD Model Anlaşmasında yerini almıştır. Ancak Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu birçok devlet egemenlik hassasiyetlerinden dolayı tahkim maddesine akdettikleri çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmalarda yer vermemektedirler. Bu tezde, OECD Model Anlaşmasında yer alan tahkim önerisinin söz konusu egemenlik kaygıları ve Türk Hukuku açısından bir sakınca doğurmadığı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
States has been concluding double taxation agreements in order to avoid double taxation problem brought about by international trade that has been progressing rapidly since the beginning of the 20th century. A number of international organizations have been carrying out endeavors to uniform these agreements, the most-commonly-applied of which has been the OECD Modal Tax Convention. Nonetheless, the implementation and interpretation of the Modal Tax Convention providing a base for the double taxation agreements is not always free of problems. For preventing such problems, the Modal Tax Convention foresees Mutual Agreement Procedure. Also, arbitration took place in the Modal Tax Convention as of the year 2008 in order to provide for final and binding settlement for such differences and eliminate the deficits which the Mutual Agreement Procedure has. However, many states, including Turkey, do not include arbitration in the agreements they conclude because of their sovereignty-related concerns. In this thesis, it is set forth that the OECD's arbitration proposal in the Modal Tax Convention is not in contradiction with the sovereignty and law of Turkey.