İşitme cihazı kullanımının ses parametreleri üzerine etkisinin objektif olarak değerlendirilmesi
Objective evaluation of the effect of hearing aid use on voice parametres
  1. Tez No: 559854
  2. Yazar: BETÜL KAĞITÇIBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada işitme kaybı olup işitme cihazı kullanmayan ve tek ya da çift taraflı işitme cihazı kullanan bireylerin, fonasyon özelliklerinin ses analiz yöntemleriyle incelenmesi ve işitmesi normal olan bireyler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 18-60 yaş arasında 30 bireyden oluşan dört grup bulunmaktadır. Birinci grupta işitme kaybı olmasına rağmen işitme cihazı kullanmayan 17 kadın, 13 erkek, ikinci grupta her iki kulağında işitme kaybı olmasına rağmen sadece bir kulağında işitme cihazı kullanan 13 kadın, 19 erkek, üçüncü grupta her iki kulağında da işitme cihazı kullanan 12 kadın, 18 erkek ve dördüncü grupta işitme kaybı olmayan 15 kadın, 15 erkek yer almıştır. Bireylerin ses kayıtları Trust 21964 model mikrofon kullanılarak, Praat Akustik Analiz Yazılım Programı 6.0.31 ile yapılmış; vokal shimmer, vokal jitter, temel frekans, s/z oranı ve /a/ ve /i/ fonemleri için formantlar ile harmonik bozulma oranları incelenmiştir. Bireylerin, sigara içme alışkanlığı, cinsiyetleri, yaşları, işitme kaybı ve işitme cihazı kullanım süreleri ve işitme kaybı dereceleri değerlendirilmiştir. Bilateral ve unilateral işitme cihazı kullananlar ile işitme kaybı olduğu halde işitme cihazı kullanmayan bireylerin, temel frekans, şiddet seviyesi, puls atımları, vokal shimmer, formantlar ve harmonik gürültü oranları işitme kaybı olmayan normal bireylerle benzerlik göstermiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the phonetic specifications of individuals with normal hearing and individuals with hearing impairment who either don't use a hearing aid or use unilateral or bilateral hearing aid, by voice analysis. The study is done on four groups, comprising 30 individuals in each group, between 18 and 60 years of age. The first group consisted of 17 female and 13 male who don't use hearing aids in spite of hearing loss; the second group consisted of 13 female, 19 male who use unilateral hearing aid in spite of bilateral hearing loss, the third group consisted of 12 female, 18 malewho use bilateral hearing aid and the fourth group consisted of 15 female, 15 male with normal hearing. The voices of the individuals were recorded via a Trust brand 21964 model microphone and Praat Acoustic Analysis software program version 6.0.31. Vocal shimmer, vocal jitter, main frequency, s/z ratio for /a/ and /i/ phonemes, formants and the harmonic distortion ratios have been inspected. Gender, age, hearing loss and the time of hearing aid usage and hearing loss degree have been taken into account. The acoustic voice analysis results of individuals who use unilateral and bilateral hearing aid and of those who don't use hearing aid in spite of hearing loss have shown quite similar results on fundamental frequencies, intensity level, pulses, vocal shimmer, formants and harmonic noise ratios compared to individuals with normal hearing (p>0.05).