Artroskopik rotator manşon onarımı sonrası skapular diskinezinin varlığı, servikal ve lumbar core stabilizasyonla ilişkisinin incelenmesi
The presence of scapular dyskinesia after arthroscopic rotator cuff repair, the investigation of the relationship with cervical and lumbar core stabilization
- Tez No: 559855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN, DOÇ. DR. KUTAY ENGİN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı artroskopik rotator manşon onarımı cerrahisi geçirmiş bireylerde, skapular diskinezinin varlığının belirlenmesi, skapular diskinezinin servikal“core”(kor) ve lumbar kor ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya dahil edilme, dışlanma kriterine uygun, artroskopik rotator manşon onarımı geçiren postoperatif 12. hafta ve sonrasında olan 31 katılımcı çalışma grubuna ve omuzları asemptomatik 31 katılımcı kontrol grubuna dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri ve klinik özgeçmişleri değerlendirme formu; kor kas kuvveti“Stabilizer Pressure Biofeedback Unit”; omuz eklem hareket açıklığı universal gonyometre; skapular kassal enduransı“Skapular Kassal Endurans Testi”; skapular diskinezi“Gözlemsel Skapular Diskinezi Testi ve Lateral Skapular Kayma Testi”; genel yaşam kalitesi“Short Form-12”anketi; omuz yaşam kalitesi“Rotator Manşet Hastalıkları Yaşam Kalitesi”anketi, bel özür durumları“Bel Dizabilite İndeksi”anketi ve boyun özür durumları“Boyun Özürlülük İndeksi”anketi kullanılarak değerlendirildi. Çalışma grubunda; skapular diskinezi, Gözlemsel Skapular Diskinezi Testi'ne göre katılımcıların tamamında, Lateral Skapular Kayma Testi'ne göre ise %83,9'unda bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the presence of scapular dyskinesia in patients who had undergone arthroscopic rotator cuff repair surgery, and to investigate the relationship between scapular dyskinesia and cervical and lumbar core. In this study; based on our criteria, 31 patients who had undergone arthroscopic rotator cuff repair at least 12 weeks postoperatively were included in the study group and 31 participants with asymptomatic shoulders were included in the control group. Sociodemographic information and clinical history of individuals 'evaluation form'; core muscle strength 'Stabilizer Pressure Biofeedback Unit'; range of motion 'universal goniometer'; scapular muscular endurance 'Scapular Kassal Endurance Test'; scapular dyskinesia 'Observational Scapular Dyskinesia Test and Lateral Scapular Slip Test'; general quality of life 'Short Form-12' questionnaire; shoulder quality of life 'Rotator Cuff Diseases Quality of Life' questionnaire; waist disability status 'Waist Disability Index' questionnaire and neck disability conditions were evaluated by using the 'Neck Disability Index' questionnaire. Based upon the Lateral Scapular Slip Test and the Observational Scapular Dyskinesia Test, scapular dyskinesia in study group was found in 83.9% of the patients and in all patients respectively.