Asimetrik premolar çekimli sabit ortodontik tedavilerin ark simetrisi ve okluzyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of asymmetrical premolar extraction treatment on arch symmetry and occlusion
- Tez No: 559856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOLAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmamızın amacı farklı çekim protokollerinin (asimetrik çekim, tek taraflı çekim, çift taraflı çekim), ark formu ve simetrisi üzerine etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza ortalama yaşları 14,6±2,3 yıl olan 86 hasta dahil edilmiştir. Belirlenen 86 hastadan, 115 adet model çalışmamızda kullanılmıştır. Çalışma grupları; asimetrik (bir taraftan 1. premolar diğer taraftan 2. premolar çekimi), tek taraflı (tek taraftan 1. premolar çekimi) ve çift taraflı (iki taraftan da 1.premolar çekimi) çekimler şeklindedir. Tüm model analizi ölçümleri dijital ortamda gerçekleştirilmiştir. T0 (tedavi öncesi) ve T1 (tedavi sonrası) dönemlerinde arkın iki tarafı arasındaki ark simetrisi değerlendirilmiş, gruplar arası karşılaştırmalar ise T1-T0 farkı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların sefalometrik analizleri de yapılmış, dentoalveolar ve yumuşak doku ölçümleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to retrospectively evaluate the effects of different extraction protocols (asymmetric, unilateral, bilateral) on arch form and symmetry. 86 patients with a mean age of 14,6 ± 2,3 years were included in our study. Of the 86 patients, 115 models were used in our study. Our study groups are as follows; asymmetrical (1st premolar on one side and the 2nd premolar extraction on other side), unilateral (one-sided 1st premolar extraction), and bilateral (1st premolar on both sides) extraction. All measurements were performed digitally. The symmetry between the two sides of the arch was compared between T0 (pre-treatment) and T1 (post-treatment) periods, and the comparisons between the groups were performed over T1-T0 difference. In addition, cephalometric analyzes of the patients included in our study were also made, and dentoalveolar and soft tissue measurements were compared.