15 Temmuz Darbe Girişiminin sağlık çalışanları üzerindeki ikincil travmatik strese etkisi
The effects of July 15 Military Coup attempt on the health worker's secondary traumatic stress
- Tez No: 559857
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Travmatik yaşantılar ve deneyimler sonrasında kişilerde fiziksel ve ruhsal sağlık bozulabilmekte ve yardım ihtiyacı gelişebilmektedir. Bu yardım ilişkisi bağlamında, müdahalede bulunan sağlık çalışanları da mağdurların travmatik yaşantılarından dolaylı olarak etkilenebilmektedirler. Bu çalışmada 15 Temmuz terör olaylarının, sağlık çalışanları üzerindeki ikincil travmatik strese etkisinin ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ve UMKE içinde o gece nöbetçi olan toplam 110 sağlık çalışanında gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı nitelikte bir epidemiyolojik araştırma olması bakımından, çalışmada örneklem seçilmemiştir. Araştırmada p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada katılımcıların %54,5'i (n=60) erkek, %62,8'i (n=69) 30 yaş üzeri, %73,6'sı evli (n=81) ve %81,8'inin (n=90) öğrenim durumu önlisans ve üzeridir. Katılımcıların %32,7'si (n=36) sağlık memuru, %26,4'ü (n=29) ATT, %20,9'u (n=23) paramedik ve %8,2'si (n=9) hekimdir ve %59,1'i (n=100) 10 yıl ve üzeri mesleki deneyime sahiptir. 15 Temmuz gecesi katılımcıların %22,7'si (n=25) nöbetçidir ve %20,0'si (n=22) gönüllü olarak olay yerlerine intikal etmiştir. Çalışmada katılımcıların %49,1'inde (n=54) olası İTS bozukluğu, %52,7'sinde (n=58) kaçınma belirtileri, %82,7'sinde (n=91) istemsiz etkilenmeler ve %59,1'inde (n=65) uyarılmışlık belirtileri saptanmıştır.Araştırmada 15 Temmuz gecesi yaşanılan travmatik olaylar ile olası İkincil Travmatik Stres Bozukluğu sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Örselenmiş bireylere psikososyal yardımda bulunan, uzman veya gönüllü sağlık çalışanlarının hizmet veya yardım sunumunda dolaylı olarak travma sonrası stres belirtilerine benzer İTS belirtileri göstermeleri kaçınılmazdır. Bu kapsamda, yardım davranışında ve hizmet sunumunda bulunan sağlık çalışanlarının görevleri gereği olumsuz maruziyetleri en aza indirgeyecek yaklaşımların saptanması ve koruyucu ruh sağlığı çalışmalarının yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
After the traumatic experiences, physical and mental health can deteriorate and help is needed. In the context of this aid relationship, the health workers who intervened can also be indirectly affected by the traumatic experiences of the victims. The aim of this study is to investigate the effects of the 15 July terrorist incidents on the secondary traumatic stress on health workers and the factors affecting it. The study was carried out with 110 healthcare workers who were on duty at the Ankara Provincial Health Directorate Emergency Health Services Presidency and UMKE (National Medical Rescue Team). The study is a descriptive epidemiological study and so the sample was not selected. P value below 0.05 was considered significant in the study. In the study, 54.5% (n = 60) of the participants were male, 62.8% (n = 69) were over the age of 30, 73.6% were married (n = 81) and81,8% (n = 90) of the education level is associate degree and above. 32.7% (n = 36) of the participants were health care personnel, 26.4% (n = 29) were EMT, 20.9% (n = 23) were paramedic and 8.2% (n = 9) is a physician and 59.1% (n = 100) has 10 years or more of professional experience. On the night of July 15, 22.7% (n = 25) of the participants were on duty and 20.0% (n = 22) were voluntarily transferred to the scene. In the study, 49.1% (n = 54) of the participants had probable İTS disorder, 52.7% (n = 58) had avoidance symptoms, 82.7% (n = 91) had involuntary side effects and 59.1%. (n = 65). In the study, no statistically significant difference was found between the traumatic events experienced on the night of July 15 and the probability of secondary traumatic stress disorder (p> 0.05). It is inevitable that specialized or voluntary health care workers who provide psychosocial assistance to the injured individuals should show ITS symptoms similar to the post-traumatic stress symptoms in the provision of services or assistance. In this context, it is important to determine the approaches that minimize the negative exposures and preventive mental health studies due to the duties of the health workers who provide assistance and service delivery.