Malatya ilindeki siyaha alaca, simental ve esmer ırkların hasar kapsamında sigortadan hasar alma tazminatı bakımından karşılaştırılması
Comparison of holstein, simental and brown swiss cattle in terms of insurance claims compensation
- Tez No: 559886
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Malatya ilinde yetiştirici şartlarında yetiştirilen Siyah Alaca, Simental ve Esmer ırk sığırların adaptasyon özellikleri sigorta hasar tazminatı alma kriteri bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın materyalini 2012-2015 yılları arasında Malatya ilinde büyükbaş hayvan hayat sigortası yaptırılan TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu)'e kayıtlı Siyah Alaca, Simental ve Esmer ırka ait toplam 30125 adet sigorta verileri oluşturmuştur. İneklerde ölüm, mecburi kesim ve yavru atma oranları Siyah Alaca ırkında % 3.4, % 4.3 ve % 2.0, Simental ırkında % 0.9, % 1.1 ve % 1.3, Esmer ırkta ise % 0.6, % 0.5 ve % 0.1 olmuştur. Buzağılarda 7. güne kadar ölüm oranları ise Siyah Alaca ırkında % 2.2 (yaşama gücü % 97.8), Simental ırkında % 1.6 (yaşama gücü %98.4), Esmer ırkta ise % 0.5 (yaşama gücü %99.5) olarak hesaplanmıştır. Toplanan sigorta primlerinin Siyah Alaca, Simental ve Esmer ırklarında sırasıyla %62, %24 ve %13'ü hasar bedeli çerçevesinde yetiştiriciye geri ödenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, Siyah Alaca ırkının yanısıra bölgede henüz yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmayan Simental ve Esmer sığır ırklarının da uyumlu olabileceğini ve başarı ile yetiştirilebileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the adaptation traits of Holstein, Simental and Brown Swiss cattle's raised at the Malatya rural conditions. For this purpose, data obtained from cattle life insurance Holstein, Simental and Brown Swiss cattle between 2012-2015 raised at the Malatya rural conditions. The means for the adaptation characteristics were as follows: the rates of cattle mortality, rate of compulsory slaughter and abortion rate for Holsteis cattle were 3.4%, 4.3% and 2.0%, for Simental cattle were 0.9%, 1.1% and 1.3%, and for Brown Swiss cattle were 0.6%, 0.5% and 0.1%, respectively. The rates of calves mortalities up to seven days of ages were 2.2 %, (survival rate 97.8%) for Holstein calves, 1.6% (survival rate 98.4%) for Simental calves, 0.5% (survival rate 99.5%), respectively. Overall, 62%, 24%, and 13% of collected insurance premiums of the Holstein, Simental and Brown Swiss races, respectively, were paid back to the their breeders as compensation. According to the findings, Brown breed was superior to other breeds in terms of adaptation characteristics. However, the breeder has preferred the Black holes more than the Simental races.