Malatya ilindeki liselerin 2009 yılı verimlilik ve etkinliğinin ölçülmesi
Data envelopment analysis of activities in Malatya high schools
- Tez No: 304241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA GÖKALP GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Malatya ilindeki liselerin veri zarflama analizi ile etkinliklerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.Yapılan çalışmada kullanılan veriler 2009 yılına ait olup, etkinlik ölçümü liselerdeki öğrencilerin üniversiteyi kazanma oranına göre belirlenmiş ve lise son sınıfta yer alan öğrencilerin başarısına göre analizler gerçekleştirilmiştir.65 lisenin değerlendirmeye alındığı bu çalışmada etkinlik ölçüm analizi EMS (Efficient Measumerent Programming)matematiksel programı ile gerçekleştirilmiştir. Bu analizde beş girdi, bir çıktı değişkeni kullanılmıştır.Yapılan çalışmada, değerlendirmeye alınan 65 lisenin 11 tanesi etkin sınır üzerindedir ve bu 11 tane lise rol model alınarak 54 lise için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurement of data envelopment analysis and activities is animed.The data used in the study dates to 2009, and the activity measurement is determined according to the ratio of the students succeeding in university exams. The anelyses are performed on the success of the nearly graduate hing schoolers.In the analyses of the 65 hing schools to be evaluated, the Efficient Measurement Programming (EMS) is done by means of mathematical programming, and 5 input variant an done output variant are used in the analysis.In the study, 11 high schools out of 65 being evaluated are hing above the active border, and these 11 schools are taken as the models for he other 54 schools in providing some advices.