Döngüsel sefer yalın lojistik sistemi tasarımı: Aydınlatma üretim sisteminde bir uygulama
The design of milk run lean logistics systems: An implementation in lighting production system
- Tez No: 559910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yalın üretim Toyota Üretim Sistemi temellerine dayanır. Yalın üretimdeki amaç katma değersiz israf yaratan işleri yok edip, verimliliği artırmaktır. Yalın lojistik, yalın üretimin lojistik boyutudur. Üretim lojistiği montaj hatlarının performansını artırmak için çalışılması gereken önemli bir konudur. Bu nedenle ilk olarak doğru ürünün, doğru miktarın, doğru taşıma aracının ve doğru zaman periyotlarının seçilmesi gerekmektedir. Bunun için süt dağıtımından esinlenerek adı verilen döngüsel sefer sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Döngüsel sefer sistemi hem iç lojistik hem de dış lojistikte kullanılmaktadır. Montaj hatlarının beslenmesi için iç lojistik taşıma sistemlerinde tercih edilmektedir. Bu tezde tesis içi döngüsel sefer sistemi çalışılmıştır. Aydınlatma firması müşterinin talebini karşılamak için daha büyük bir fabrikaya taşınmıştır. Fabrikanın alanının büyümesi ile birlikte transpaletler kullanılamaz hale gelmiştir. Kullanılan akülü transpaletlerin ise yönetimi bulunmamakta ve taşıma israfı çok olmaktadır.İlk olarak taşıma sisteminin tasarımı için pilot hat olarak ofis hattı seçilmiştir.Daha sonra ofis hattının bütününe mevcut değer akışı ile bakılmıştır. Mevcut durumda hazırlık bölümü yerleşim olarak montaj hattından uzakta bulunmaktadır. Hazırlık bölümü ile montaj hattı ile tek parka akışı sağlayacak şekilde montaj hattı dengelemesi yapılmıştır. Mevcut durumdaki takip edilemeyen, standardı olmayan sistem yerine döngüsel sefer yapan kısa tren taşıma sistemi kullanılmasına karar verilmiştir.Taşıma sistemi için atıl durumda olan taşıma arabalarının kullanılmasına bu arabaların değerlendirilmesine karar vermiştir. İç lojistik taşıma sisteminde kullanılacak araba, kasa, vagonların kapasiteleri hesaplanmıştır. Montaj hattında en düşük çevrim süresine sahip olan ürün için taşıma araçlarının kapasitelerinin ile kaç dakika üretim yapabildiği hesaplanmıştır. Böylece döngüsel sefer yapan kısa trenin zaman periyodu belirlenmiştir. Ofis montaj hattını besleyen üç birim için olası rotalar çıkarılmış ve en kısa rota uzunluğununa sahip olan rota seçilmiştir.. Üretimde düzgünleştirilmemiş olmasından kaynaklı talep değişkenlikleriyle baş edebilmek için kanban kullanılmasına karar verilmiştir. Kanban ile birlikte stok kontrolü sağlanmış, stok şişmesi veya stoğun bitmesini engellenmiştir. Döngüsel seferler yapan trenlerin tura başlama saatleri standarda oturtulmuştur. Böylece montaj hattı malzeme ile ne zaman besleneceğini bilmektedir. Standart bir taşıma sistemi ile çalışanları motivasyonunun artması beklenmektedir. İşgörenler tanımsız, fazla emek gerektiren işlerden kurtulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Lean manufacturing is based on the Toyota Production System. The purpose of lean production is to eliminate the non-value-added work and increase productivity. Lean logistics is the logistics dimension of lean manufacturing. Logistics in the production environment, it is aimed to bring the right material in the right time, in the right quality, in the right amount, in the right way. Production logistics is an important issue that needs to be studied to improve the performance of assembly lines. For this reason, it is necessary to select the right product, the right quantity, the right transport vehicle and the right time periods. For this purpose, milk run systems, which are inspired by the distribution of milk, are widely used. In this thesis, in plant milk run is studied. The factory is moved in a large size factory to meet the customer's demand. With the growth of the factory area, pallet trucks have become unusable. Battery powered transponders are used and there is a lot of waste. Firstly, the office assembly line was chosen as the pilot line for the design of the milk run distribution system. the entire assembly line was analyzed by using value stream mapping. There is a internal supplier called preperation area. In the present case, the preparation section is located away from the assembly line. The spaghetti diagram was drawn to indicate transport between the preparation section and assembly lines. In the preparation area, inventory levels are high. Because of the high inventory level defects can be hidden. Defects can be realized at the test station when semi-finished products arrive at the assembly line. To eliminate these wastes made by the preparation area is the first step in starting the in plant logistics transportation system. The assembly line and the preperation area operations combined to ensure a single piece of flow.Bloom product which is assemblied on the office assembly line was chosen for the line balancing study. The reason that bloom product was chosen is sales rates in the office assembly line. The number of stations is calculated according to the takt time. So, the flow between office assembly line and production area was achieved. It was decided to use a milk run distribution system instead of a non-traceable, non-standard system.There some transportation carts which are not used, but can be used in the transportation system. Then transportations carts that are idle has been decided to be evaluated. The idle transportation carts was chosen to be used in transortation system.Capacities of carts, bins and wagons to be used in the internal logistics transportation system were calculated. The capacity of the transport vehicles for the product, which has the lowest cycle time in the assembly line, has been calculated. Thus, the time period of the milk run tugger train is determined. Possible routes for the three internal suppliers of the office assembly line have been determined. And the route with the shortest route length has been selected.It was decided to use kanban in order to cope with demand variability due to not being smoothed in production. So pull-based manufacturing is designed. The starting times of the milk run tugger train are standard. Thus, the assembly line workers knows when the assembly line is going to be fed. Employee motivation is expected to increase with a standard transportation system. Employees have been freed from undefined jobs that require more labor. It is aimed to prevent the quality improperities with the transportation vehicles which are suitable for the material form.So, standard, traceable transportation system for assembly line was designed. The material waiting time on the assembly line was eliminated. The milk run tour starting time was determined. Improvements on the transportation system can be make because of the transportation system is stardard now. With the designed transportation system, now transportations and material handling cost can be measured and can be improve.