Yalın lojistikte döngüsel sefer, çapraz havuzlama sistemleri ve uygun tekniğin fayda-maliyet analiziyle seçilmesi
Milk-run and cross-docking systems in lean logistic and choosing optimal technic by benefit-cost analysis
  1. Tez No: 259961
  2. Yazar: ONUR KEREM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada ilk olarak tedarik zinciri yönetimi lojistik yönetimi kavramlarına değinilmiştir. Sonrasında yalın lojistik kavramından ve günümüz koşullarındaki öneminden bahsedilerek, yalın lojistik kavramlarından tek bir kamyonla belirli bir çevrim içerisinde dağıtım yapılan döngüsel sefer(milk-run) ile ara dağıtım merkezlerinde depolama yapılıp daha sonra ürünlerin dağıtılacağı yere göre ayrıştırılarak sevk edildiği çapraz sevkiyat(cross-docking) sistemleri anlatılmıştır.Döngüsel sefer ve çapraz sevkiyat sistemleri tanımları, çeşitleri, literatürdeki açıklamalarıyla birlikte anlatılmış, avantaj ve dezavantajlarına da yer verilerek ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Döngüsel sefer ve çapraz sevkiyat ile birlikte bu iki sistemin entegrasyonuyla kurulan sistemler gerek literatürdeki uygulamalarla anlatılmış, gerekse de Horoz Lojistik ve Ekol Lojistik'te uygulamalar yapılarak açıklanmıştır. Bu uygulamalarda fayda ve maliyetler incelenerek uygun metotların avantajlarından bahsedilmiştir. Çapraz sevkiyat ve döngüsel sefer entegrasyonu içinde Eczacıbaşı İntema A.Ş. Ceva Lojistik aracılığıyla gerçekleştirdiği perakende kanal dağıtımı üzerinde sistem kurularak fayda maliyet analizleri ile uygun sistem seçimi uygulaması açıklanmıştır.Tezin teorik ve uygulama içeriği tedarik zinciri yönetimi, lojistik yönetimi, yalın lojistik,çapraz sevkiyat ve döngüsel sefer sistemlerinin incelenmesi ve entegrasyonları açısından yol gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Generally, supply chain and logistics management concepts are mentioned throughout this study. Then, lean logistics concepts and their contemporary importance, specifically, cycle shipments by a single vehicle, namely milk-run and warehousing in the distribution centers with the cross-docking applications are also introduced.The definitions of milk-run and cross-docking applications are provided rigorously with their corresponding literature reviews, advantages and disadvantages.The systems established by milk-run, cross-docking and the integration of these two are explained with not only their literature applications but also the applications from Horoz Logistics and Ekol Logistics. The advantages of the methods derived from cost benefit analysis are also explained in these applications. In addition, by the application of cost benefit analysis, suitable system approaches to the retail shipments channel, which are performed by Eczacibasi Intema Inc. through Ceva Logistics are also introduced in the context of the integration of milk-run and cross-docking applications.The theoretical and applicable contents of this thesis consist of the analysis and guidelines of supply chain management, logistics management, lean logistics, cross-docking applications, milk-run and the integration of these systems.