Yöresel ürün üretimi yapan kadınların sosyo-ekonomik analizi: Kahramanmaraş ili örneği
Socio economic analysis of traditional food producingwomen: Case of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 559926
  2. Yazar: SELVER GÜMBÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili yöresel ürün üretimi yapan kadınların sosyoekonomik durumunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler, Kahramanmaraş ili kentsel alanda tesadüfi olarak belirlenen 101 kadın üreticiden Ocak-Mart 2018 aylarında anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan üreticilerin ortalama yaşı 43,27 olup, %27,7'sinin ilkokul mezunu olarak tespit edilmiştir. Kadınların yöresel ürün üretim tecrübeleri ortalama 10,21 yıl, yöresel ürün üretim süresi 71,83 gün olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda yöresel üretim yapan kadınların %45,5'inin tarhana, %11,9'unun kırmızıbiber, %20,8'inin domates salçası, %19,8'inin biber salçası, %11,9'unun sumak ekşisi ve %5,9'unun salamuralık zeytin üretimi gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Kadın üreticiler yılda ortalama olarak 559,78 kg tarhana, 66,67 kg kırmızıbiber, 229,52 kg domates salçası, 234,5 kg biber salçası, 59,17 kg sumak ekşisi ve 533,33 kg salamuralık zeytin üretimi gerçekleştirmişlerdir. Üretim tecrübesi ile pazarda satma ve girişimcilik eğitimi alma istekliliği arasındaki ilişki istatistiki açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Kredi kullanma istekliliği ve girişimcilik eğitimi alma istekliliği arasında da istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the socio-economic status of women who produce local products in Kahramanmaraş. The data were obtained from 101 female producers randomly determined in the urban area of Kahramanmaraş province in January-March 2018 by survey method. The average age of the producers was 43.27 and 27.7% of them were primary school graduates. Women's experience of local product production was found to be 10.21 years and local product production time was 71.83 days. As a result of the research, it was determined that the women who produce locally of which 45.5% of them tarhana, 11.9% of them red pepper, 20.8% of them tomato paste, 19.8% of them pepper paste, 11.9% of them sumac sour and % 5,9 of them produced brine olives. On average, female producers produced 559.78 kg tarhana, 66.67 kg red pepper, 229.52 kg tomato paste, 234.5 kg pepper paste, 59.17 kg sumac sour and 533.33 kg pickled olives annually. The relationship between production experience and sell in the market with willingness to receive entrepreneurship training showed a statistically significant difference. There was also a statistically significant relationship between willingness to use credit and willingness to receive entrepreneurship training.