Denizli'ye özgü geleneksel gıdalardan isli (yanık kokulu) yoğurdun üretim ve tüketimi
Production and consumption of sooty (burnt-scented) strained yogurt, one of the traditional foods specific to Denizli
  1. Tez No: 659592
  2. Yazar: ESRADENİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÇEKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Denizli'ye özgü geleneksel gıdalardan isli (yanık kokulu) yoğurdun üretim ve tüketimi incelenmiştir. Nicel ve nitel verilere dayanılarak yapılan çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Denizli il merkezinde yaşayan, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 366 katılımcıdan oluşmuştur. Denizli halkının isli (yanık kokulu) yoğurda yönelik bakış açılarını, tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik verilerin toplanmasında nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Analizler için standart sapma; yüzde değeri ile değişkenler arasındaki ilişkiler ise Ki-kare ve Fisher's Exact Testi P değerleri ile analiz edilmiştir. Denizli il merkezinde bulunan ve isli (yanık kokulu) yoğurt üretimi yapan müstahsil işletmelere yönelik verilerin elde edilmesinde ise nitel araştırma yöntemlerinden standart görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme sırasında araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının analizinde bağımsız değişken olarak cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu dikkate alınmıştır. Bağımsız değişken olarak yaş grupları dikkate alınarak incelendiğinde yaş ilerledikçe yoğurt tüketim sıklığının da buna paralel olarak artış gösterdiği; medeni durum dikkate alınarak incelendiğinde ise bekar bireylerin daha sık yoğurt tükettikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The production and consumption of sooty (burnt-scented) strained yogurt, one of the traditional foods specific to Denizli, was examined in this study. General screening model was used in the study based on quantitative and qualitative data. The sample of the study consisted of 366 participants living in Denizli city center and they were selected by convenience sampling method. Survey technique, one of the quantitative research methods, was used to collect data to determine the perceptions, attitudes and behaviors of Denizli people towards burnt-scented yogurt. The data was analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 package program. Standard deviation was used for analysis, while relations between the percentage value and variables were analyzed with Chi-Square and Fisher's Exact Test P values. Standard interview technique from qualitative research methods was used in obtaining data for enterprises that produce sooty strained (burnt-scented) yogurt located in Denizli province Center. During the interview, the question form prepared by the researcher was used. Gender, age, marital status and educational status were taken into account as independent variables in the analysis of the research results. Considering age groups as an independent variable, it is understood that the frequency of yogurt consumption increases as the age increases. When examined by taking into account the marital status, it is understood that single individuals consume yoghurt more frequently.