Solar PV power plant site suitability assessment by GIS-based MCDM methodology in Beypazarı-Ankara
CBS tabanlı ÇÖKV metodolojisi ile PV güneş enerji santral sahası uygunluk değerlendirmesi Beypazarı-Ankara
  1. Tez No: 559932
  2. Yazar: BERRAK DİKMEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Enerji, insanoğlunun temel ihtiyacıdır ve bu kapsamda en zorlayıcı husus temiz enerji kaynaklarından yararlanabilmektir. Dünyadaki enerji talebinin büyük kısmı sınırlı ve sona erecek olan fosil yakıtlarla karşılanmaktadır. Sürdürülebilir bir gelecek sağlamak ve iklim değişikliğinin artan etkileriyle başa çıkmak için temiz enerji kaynakları dünya çapında önem kazanmaktadır. Güneş enerjisi, en düşük fiyatlı, sonsuz ve çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, güneş enerjisi santrali için öncelikli alanları seçmek üzere Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP)-Bulanık Sıralı Ağırlıklı Ortalama'nın dilsel nicelleştirici“tümü”ile birlikte kullanımını içeren yeni bir hibrit yaklaşımla Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı Bulanık Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) metodolojisi önermek ve uygulamaktır. Güneş enerjisi sistemleriyle ilgili ekonomik ve teknik kriterler ile birlikte çevresel ve mevzuatsal hedefler detaylı bir literatür taraması, Türk mevzuatı ve röportajlarla belirlenmiştir. Tanımlanan amaç ve kriterlere dayanarak her bir piksel için üyelik dereceleri, bulanık üyelik fonksiyonlarına göre hesaplanmıştır. Daha sonra AHP yardımıyla, kriterlerin ağırlıkları üyelik derecelerine atanmış ve hibrit AHP-Bulanık Sıralı Ağırlıklı Ortalama'nın dilsel nicelleştirici“tümü”kullanılarak öncelikli alanları seçmek için kullanılan genel potansiyeller belirlenmiştir. Son olarak, öncelikli sahalardaki verimlilik ve üretim potansiyeli açısından üstün alanları belirlemek için, potansiyel sahalardaki güneş ışınımı dağılımı bu çalışmanın sonuç haritası olarak hazırlanmıştır. Tez kapsamında, önerilen metodoloji Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bulunan çalışma alanına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the principal requirement of humankind and the major challenging subject is to utilize clean energy sources. Majority of the worldwide energy demand is met by fossil fuels which are finite and will eventually terminate. To provide a sustainable future and handle the growing effects of climate change, clean energy sources are becoming crucial worldwide. Solar energy draws attention due to being one of the most low-priced, infinite and environmentally friendly renewable energy resources. The purpose of this study is to propose and implement a Geographic Information System (GIS) based Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methodology with a new hybrid approach integrating Analytical Hierarchy Process (AHP)-Fuzzy Ordered Weighted Averaging (OWA) with linguistic quantifier“all”to select priority sites for the solar PV power plant. Environmental and regulatory objectives together with economic and technical criteria related with solar energy systems are determined through a comprehensive examination of literature, interviews and Turkish legislation. Membership degrees for each grid based on the defined objectives and criteria are calculated according to fuzzy membership functions. Then by the help of AHP, criteria weights are assigned to these membership degrees and aggregated using Fuzzy OWA“all”linguistic quantifier into overall potentials which are used to select priority sites. Finally, to determine the superior areas in terms of efficiency and production potential within the priority sites, solar radiation distribution along the potential sites are prepared as a resultant map of this study. Within the concept of this thesis, the proposed methodology is applied to the study area located within Beypazarı district of Ankara.