Kentsel dönüşüm projelerine eleştirel bakış: Kayseri Küçükali Mahallesi, Kazımkarabekir ve Sahabiye Mahallesi örnekleri
Critical overview of urban transformation projects: Kayseri Küçükali Neighborhood, Kazımkarabekir and Sahabiye Neighborhood cases
  1. Tez No: 559973
  2. Yazar: SELİM ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kentsel dönüşüm, zaman içinde ihtiyaçları çoğalan ve deprem dayanımı olmayan yapılar ve/veya altyapının bozulduğu alanların modern teknolojilerle yeniden yorumlanarak günümüz şartlarına ve mühendisliğe uygun hale getirilmesidir. Tez çalışmasında kentsel dönüşümle ilgili temel kavramlar ifade edilmiş, müdahale yöntemleri, yasal dayanakları ve dünyadaki ve Türkiye'deki kentsel dönüşümlerin tarihsel altyapısı ve ayrıca Türkiye'deki gecekondu kavramı irdelenmiştir. Örnek bir alan olarak tanımlanan Kayseri bölgesinde, Küçükali, Kazımkarabekir ve Sahabiye Mahallelerinde üç farklı alanda kentsel dönüşüm projeleri irdelenmiş, dünyada kentsel koruma yöntemi kullanılarak başarı ile uygulanmış olan kentsel dönüşüm projelerinden Rio de Janeiro ve Hamburg örnekleri incelenmiştir. Sonuçta bu tez çalışması örneklemlerden yararlanılarak kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı, yaklaşım getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is the re-interpretation of the areas where the needs of the buildings increase in time and which are not resistant to earthquakes and / or infrastructures are reinterpreted with modern technologies and made suitable for today's conditions and engineering. Basic concepts expressed in the thesis about the urban transformation, intervention strategies, legal basis and past backround of urban transformation in Turkey and in the world, and has also discussed the concept of squatters in Turkey. Urban transformation projects were examined in three different areas in Küçükali, Kazımkarabekir and Sahabiye neighborhoods in Kayseri region, which is defined as an exemplary area, and Rio de Janeiro and Hamburg examples of urban transformation projects that have been successfully implemented by using urban conservation method in the world were examined. As a result, this thesis study tries to bring a different perspective and approach to urban transformation by using cases.