Pd-catalyzed synthesis of substituted heteroaromatic fluoranthene analogues and studies towards the total synthesis of truncatone C and imeluteine
Pd-katalizörlüğünde heteroaromatik sübstitüye florantenanaloglarının sentezi, trunkaton C ve imelutein total senteziüzerine çalışmalar
- Tez No: 559989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Floranten türevleri, çoklu-halkalı (polisiklik) aromatik hidrokarbonlar sınıfına giren bir aromatik bileşik alt-sınıfını oluşturur. Florantenler modern kimya ve malzeme biliminde önemli uygulamalarda kullanılmaktadır. Mantarlardan elde edilen çeşitli doğal ürünlerin yapısında bulunmalarının yanı sıra, florantenler, floresan prob olarak ve organik elektronik alanında kullanılmaktadır. Bu alandaki son gelişmelere rağmen, heteroaromatik floranten analogları, başka bir ifadeyle heteroaromatik halkalarla kaynaşmış asenaftilenler örneğin piridin, furan, benzofuran, pirazol vb. ürünlerin keşifi büyük ölçüde yapılmamıştır. Bu çalışmada, farklı boronik asitler ve esterler kullanarak, Pd katalizörlüğünde birbiri ardına Suzuki-Miyaura tepkimesi ve C-H arilasyon tepkime dizisi vasıtasıyla çeşitli heteroaromatik floranten analogları sentezlendi. Doğal ürünler, ilaç kimyasında yadsınamaz bir öneme sahiptir ve günümüzde yeni ilaçların geliştirilmesinde, doğal ürünler ve onlardan elde edilen türevler hala büyük bir katkı sunmaktadır. Bu projede, trunkaton C ve imelutein doğal ürünlerinin total sentezi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fluoranthenes represent an important class of polycyclic aromatic compounds with important applications in modern chemistry and materials science. In addition to being present in the structural core of a variety of fungal natural products, fluoranthenes have also been widely employed as fluorescent probes and in organic electronics. Despite the recent advances in this area, the chemistry of heteroaromatic fluoranthene analogues, in other words, acenaphthylenes fused with heteroaromatic rings such as pyridine, furan, benzofuran, pyrazole, etc. has remained largely unexplored. In this work, we have synthesized a variety of heteroaromatic fluoranthene analogues via a Pd-catalyzed tandem Suzuki-Miyaura and C-H arylation reaction sequence with using different types of boronic acids and esters. Natural products have an undeniable importance in pharmaceutical chemistry, and for the development of new medicinal drugs, natural products and their derivatives still provide significant contribution. In this project, the total synthesis of natural products truncatone C and imeluteine is targeted.