Cnc makineleri ile ahşap yüzeylerin şekillendirilmesinde çözünürlük ve tolerans değerlerinin önemi
The Importance Of Resolution And Tolerance Values In The Shaping Of Wood Surfaces With CNC Machines
  1. Tez No: 559997
  2. Yazar: TUNCAY BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ahşap yüzeylerin süslenmesinde ve şekillendirilmesinde CNC makinelerinin kullanımı artmaya başlamıştır. Bazı mobilya parçalarının yüzeylerinde, reklamcılık işlerinde, dekorasyon işlerinde, aksesuar mobilya üretiminde, ahşap süs eşyalarının üretiminde, CNC makinelerinden yararlanılmaktadır. Bu makinelerin çalıştırılmasında bazı ayarlamalar işlenen parçanın yüzeyinin pürüzlülüğünü ve toplam işlem süresini oldukça fazla etkilemektedir. Bunlar; bıçak motoru hızı, besleme hızı, bıçak adımı, bıçak dalma miktarı, dalma hızı, işleme stratejisi, çözünürlük ve tolerans vs.dir. Önceki çalışmalarda, ahşap ve ahşap esaslı levhaların yüzeylerinin düz işlenmesinde oluşan yüzey pürüzlülüğü ve süre üzerine etki eden faktörler üzerine çalışılmıştır. Önceki çalışmalarda ahşap yüzeylerin rölyef işlenmesinde çözünürlük ve toleransın etkisi ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmanın amacı, CNC makineleri ile ahşap yüzeylerin şekillendirilmesinde çözünürlük ve tolerans değerlerinin etkisini belirlemektir. Elde edilen verilere göre; çözünürlüğün artması ile genel olarak pürüzlülük değerlerinde (Ra, Rq, Rz) bir düşüş olduğu belirlenmiştir. Fakat tolerans arttıkça yüzey pürüzlülüğünün arttığı görülmektedir. Çözünürlüğün süre ve enerji tüketimi üzerine çok fazla etki etmediği tespit edilmiştir. Toleransın ise enerji ve süreyi etkilediği ve tolerans artıkça enerji tüketimi ve süreninde azaldığı tespit edilmiştir. Genel olarak, enerji tüketimi ve süre arttıkça yüzey pürüzlülüğünün azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Using of CNC machines in thedecorationandshaping of woodensurfaces has startedto increase.CNC machines are used in the production of wooden ornaments on the surfaces of some furniture pieces, in advertising works, in decoration works, in the production of accessory furniture.Some adjustments in the operation of these machines significantly affect the roughness of the work piece surface and the total processing time. These are the spindle motor speed, feed rate, step over, depth of cut, plunge speed, cutting strategy, resolution and tolerance etc. In the previous studies, the surface roughness and the factors affecting the duration of the surface treatment of the wood and wood based boards were studied.In previous studies, there is no study on the effect of resolution and tolerance on the processing of wood surfaces. From this point of view, the aim of this study is to determine the effect of resolution and tolerance values on the shaping of wood surfaces by CNC machines. According to the data obtained, it is seen that there is a decrease in the roughness values (Ra, Rq, Rz) in general with the increase in resolution. However it is seen that the surface roughness also increases as the tolerance increases. It has been found that the resolution does not have much effect on time and energy consumption. It is determined that the tolerance affects the energy consumption and time, and the tolerance decreases as the energy consumption and duration decrease. In general, it can be said that the surface roughness decreased as energy consumption and time increased.