Türkiye'de yayılış gösteren acarospora türlerinin morfo-anatomik karakterleri ve multigen filogenetik analizleri ile modern revizyonu
A modern revision of the genus acarospora in Turkeyusing morpho-anatomical characters, multigenephylogenetic analysis
- Tez No: 560004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KÜP, PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
TÜRKİYE'DE YAYILIŞ GÖSTEREN ACAROSPORA TÜRLERİNİN MORFO-ANATOMİK KARAKTERLERİ VE MULTİGEN FİLOGENETİK ANALİZLERİ İLE MODERN REVİZYONU Mithat GÜLLÜ Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora Tezi, Temmuz 2019 Danışmanlar: Doç. Dr. Fatma ÖZTÜRK KÜP Prof. Dr. Mehmet Gökhan HALICI ÖZET Türkiye'nin 62 ilinden 193 lokaliteden toplanan yaklaşık 300 liken örneği ve floristik çalışmalar amacı ile çeşitli herbaryumlarda yer alan örnekler öncelikle morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri göz önüne alınarak değerlendirildi. Bu örneklerden bazılarının ITS, mtSSU ve β-tubulin gen bölgeleri analiz edildi, filogenetik ağaçlar kuruldu. Türlerin lokalite ve ekoloji bilgileri, deskripsiyonları, Türkiye'deki yayılışları belirlendi ve cinse ait tür tayin anahtarı hazırlandı. Bu çalışma öncesinde Türkiye'den Acarospora cinsine ait 41 tür rapor edilmiştir. Bu doktora tezi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, Acarospora irregularis, Acarospora mayrhoferi, Acarospora rosulata, Acarospora scotica ve Acarospora thamnina türlerinin de Türkiye'de yayılış gösterdiği tespit edildi. Böylelikle Türkiye'deki Acarospora cinsine ait tür sayısı 41'den 46'ya yükseldi. Ayrıca bu likenler üzerinden, 2 likenikol mantar türü tespit edildi. Acarospora cervina tallusu ve apotesyumu üzerinde likenikol Lichenostigma svandae ve Acarospora fuscata tallusu üzerinde likenikol Stigmidium fuscatae türleri Türkiye'den ilk kez rapor edildi.
Özet (Çeviri)
A MODERN REVISION OF THE GENUS ACAROSPORA IN TURKEY USING MORPHO-ANATOMICAL CHARACTERS, MULTIGENE PHYLOGENETIC ANALYSIS Mithat GÜLLÜ Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Ph. D. Thesis, July 2019 Supervisors: Assoc. Prof. Dr. Fatma ÖZTÜRK KÜP Prof.Dr. Mehmet Gökhan HALICI ABSTRACT Approximately, 300 lichen specimens collected from 193 localities in 62 cities of Turkey and the specimens collected from several floristic studies and deposited in various herbaria of Turkey were examined in terms of their morphological, anatomical and ecological characters. ITS, mtSSU and β-tubulin gene loci were analysed in some of the specimens, phylogenetical trees were produced. Locational and ecological information, descriptions and distributions of the species in Turkey were determined. An identification key for the species of the genus in Turkey was prepared. Before this study, 41 species belonging to the genus Acarospora were reported from Turkey. The number of Acarospora species in Turkey increased to 46. Acarospora irregularis, Acarospora mayrhoferi, Acarospora rosulata, Acarospora scotica and Acarospora thamnina are reported from Turkey for the first time. Moreover, two species of lichenicolous fungi were determined on these lichens. Lichenostigma svandae, lichenicolous on thalli and apothecia of Acarospora cervina and Stigmidium fuscatae, lichenicolous on thalli of Acarospora fuscata are reported from Turkey for the first time.