Kültür değişmeleri açısından Türkiye'ye yerleşen Kırım Tatarları (Eskişehir - Ankara örneği)
Crimean Tatars who settled in Turkey in terms of the culture change (Eskişehir - Ankara example)
  1. Tez No: 560057
  2. Yazar: SEDEF HİLAL ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYREM TUNA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kırım Tatarlarının da dâhil olduğu farklı boylardan oluşan Türk halklarının, tarihin ilk dönemlerinden itibaren Türk yurdu olma özelliğini koruyan Kırım, Rusya'nın işgali altına girmesi ile bu vasfı kaybetmiştir. Rusya'nın uyguladığı sürgün politikası doğrultusunda Kırım Tatarları göç etmek zorunda bırakılmıştır. Kırım Tatar göçlerinin büyük bir kısmı Osmanlı topraklarına ve Türkiye'ye olmuştur. Türkiye'ye yerleşen Kırım Tatarlarının öz kültürlerinde yaşanan değişmelerin incelendiği bu çalışma Eskişehir ve Ankara illerinde gerçekleşmiştir. Bu çalışma Kırım Tatarlarının, gelenek ve göreneklerinde zamana bağlı olarak yaşanan kültür değişmelerini ve günümüzde hala devam eden gelenek ve görenekleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular ile Kırım Tatarlarının zaman, mekân iş, eğitim ve şehirleşme vs. gibi etkenlere bağlı olarak bazı kültürel özelliklerinde değişim ve dönüşüm yaşandığı tespit edilmiştir. Günümüzde hala uygulanmaya devam eden gelenek ve görenekler olduğu gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak gerçekleşen kültürel değişmelerinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Crimean Tatars, including the Crimean Tatars, including the Turkish rings, which protects the Turkish homeland from the early days of the Crimea, Russia's occupation under the occupation of this property has lost. The Crimean Tatars were forced to emigrate in line with Russia's exile policy. A large part of the Crimean Tatars have been migrated to the Ottoman Empire and Turkey. Crimean Tatars who settled in Turkey investigating the essence of culture change experienced in this study occurred in Eskisehir and Ankara. This study was carried out in order to determine the cultural changes experienced by the Crimean Tatars and their traditions and traditions. In the light of the findings obtained from observation and interview techniques, Crimean Tatars' time, space work, education and urbanization etc. It is determined that some cultural characteristics change and transformation depending on factors such as. It has been concluded that there are cultural changes that have occurred due to various factors as well as traditions and customs that are still practiced today.