İfade özgürlüğü bağlamında terör örgütünün propagandası suçu
The propaganda crime of terrorist organization in the context of freedom of expression
  1. Tez No: 560066
  2. Yazar: UĞUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Terör örgütleri, terör eylemleriyle ulaşmak istedikleri maksatların ve bu maksatlara ulaşmak için kullandıkları yöntemlerin ve yine sahip oldukları ideolojilerin toplumda kabul görmesini, ve bu fikirlerin yayılmasını istemektedirler. Dolayısıyla bu propaganda, terörle mücadelede bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda devletlerin bahsi edilen“propaganda”yöntemlerine terörle mücadele anlamında müdahale etmesi için yasal bir zeminin oluşturulması gerekmektedir. Terör örgütünün propagandası suçu 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesinde tanzim edilmiştir. İfade özgürlüğüne kamu toritesi tarafından yapılan her müdahale bu özgürlüğün alanını sınırlayacaktır. Ancak sınırsız bir özgürlük alanının aslında özgürlükleri ortadan kaldıracak bir kaos durumunu ortaya çıkaracağı düşünüldüğünde özgürlüklerin belirli ilkeler ışığında sınırlanması hak ve özgürlüklerin korunması açısından elzemdir. Bu çerçevede Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sınırlamanın kanun ile olması, meşru ve haklı bir sebebinin olması, demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olması gerektiğini belirtmiş, bu kriterlere uymayan müdahalenin özgürlüğü kısıtladığını ve hakkı ihlal ettiğini vurgulamıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde terör, terörizm, terör örgütü, propaganda kavramlarının üzerinde durulacaktır. İkinci bölümünde ise terör örgütünün propagandası suçu genel olarak açıklanmış, benzer suçlarla mukayese edilerek ortaya konulmuş, Terörle Mücadele Yasasında yapılan değişikliklere değinilmiştir. Suçun unsurları, suça etki eden nedenler, suçun özel görünüş biçimleri, suçun yaptırımı ve infazına ilişkin özellikler ile soruşturma ve kovuşturmaya ilişkin özellikler sırasıyla açıklanmış ve çalışma sonuç kısmıyla bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorist organizations, via terrorist acts, seek to achieve their objectives, legitimize their methods and diffuse their ideologies. Therefore, propaganda issue appears as an obstacle in fight against terrorism. The crime of terrorist organization propaganda has been legislated in article 7/2 of the Anti-terror Act. Every intervention carried out by the public authority against the freedom of expression will limit the scope of this freedom. Taking note that a limitless freedom will in fact only destruct the freedoms and will cause chaos, limitation of freedoms in line with some principles is necessary to preserve the rights and freedoms. Within this framework the ECHR underlines that the limitation shall be made through law, there should be a legitimate and righteous reason, the limitation shall be necessary and proportional in a democratic society, any intervention which does not fit these criterion will obstruct this freedom and violate this right. In the first part of our study, terror, terrorism, terrorist organization, freedom of expression and propaganda notions will be analyzed. In the second part, the crime of terrorist organization propaganda has been explained in general terms, it has been compared with similar crimes and modifications made to the Anti-terror Act are explained. Aspects of the crime, reasons affecting the crime, special appearance types of the crime, sanctions of the crime and particularities regarding its execution, investigation and prosecution aspects are explained in an order and the study has been finalized with the conclusion part.