Tasarruf sezgiseli yöntemi ile okul servis araçlarının rotalanması problemi ve bir uygulama
Implementation of savings heuristic method to a routing problem of school service vehicles and an application
  1. Tez No: 560123
  2. Yazar: KEMAL AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN OĞUZHAN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ulaşım, İşletme, Econometrics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Müşteri ihtiyaç ve taleplerini karşılamak amacıyla artan lojistik ve taşımacılık faaliyetleri mesafe ve zamana bağlı olarak maliyetleri de yükseltmektedir. Bu tür problemlerin çözümü için Araç Rotalama Problemleri (ARP) geliştirilmiştir. Bu çalışmada öğrenci servis araçlarını kapsayan bir rotalama problemi için çözüm önerisi sunulmuştur. Uygulamada, Isparta Doğa Koleji 2018-2019 eğitim yılı öğrenci servis araçlarına yönelik bir rotalama çalışması yapılmış olup kısıtlar dâhilinde öğrencilerin araçlara, araçların da rotalara atanması üzerinde durulmuştur. Çalışma sonucunda tasarruf algoritması yardımıyla 17 araç ile 29 farklı mahallede ikamet eden 342 öğrencinin maksimum seyahat süresi 35 dakika olacak şekilde okuldan evlerine dağıtımında toplamda 170,35 kilometre, evlerinden okula ulaştırılmasıyla ilgili toplama probleminde ise 157,6 kilometre yol kat edilmiş olup mevcut duruma göre dağıtımda %10 ve toplamada %16'lık iyileşme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing logistics and transport activities to meet customer needs and demands also increase the costs depending on distance and time. Vehicle Routing Problems (VRPs) was developed in order for resolving these problems. In this study, a solution offer with a routing applied to student service vehicles is presented. In the application stage, a routing study for student service vehicles of Isparta Doga College 2018-2019 academic year was rendered, and it was studied that the students to be assigned to vehicles and those vehicles to be allocated to the routes. As a result of the study, with the implementation of savings algorithm to 17 vehicles with 342 students residing in 29 different neighborhoods travelled a total distance of 170.35 km from the school to their home drop-off, and 157.6 km from their home pick-up to the school with a maximum travel time of 35 minutes, whereby a 10% and 7% improvement in distribution and collection, respectively was observed in comparison to the then-current situation.