İş sağlığı ve güvenliğinin iş tatmini ve örgütsel özdeşleşmeye etkisi; sağlık sektöründe bir uygulama
The effects of occupational health and safety on job satisfaction and organizational identification; an application in the health sector
  1. Tez No: 560124
  2. Yazar: OĞUZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma hayatı bireyin yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzün çalışma hayatı ise modern yönetim tekniklerine ilave olarak birçok yasal zorunlulukları ihtiva etmektedir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları bir yönetim işi olmanın yanında örgütlerin var olabilmeleri için karşılamak zorunda oldukları hususların başında gelmektedir. Örgütlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları birçok faktörden etkilenmektedir. Yazın taramasında iş sağlığı ve güvenliğinin birçok değişkenle olan ilişkisi incelenmiş ancak iş tatmini ve örgütsel özdeşleme ile olan ilişkisini beraberce ele alan çok az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Bu nedenle belirtilen konuların birlikte incelenmesinin fayda sağlayacağı düşünülmüştür. Çalışmamızda; iş sağlığı ve güvenliğinin iş tatmini ile örgütsel özdeşleşmeye olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada; Ankara'da 2 özel hastanede görev yapan 400 sağlık sektörü çalışanından anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Söz konusu veriler SPSS istatistik paket programı ve AMOS programı aracılığı ile analiz edilmiş, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon, regresyon analizleri ile Sobel testinden faydalanılmıştır. Analizler neticesinde iş sağlığı ve güvenliği ile örgütsel özdeşleşme arasında ve yine iş sağlığı ve güvenliği ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte iş tatmin düzeyinin örgütsel özdeşleşme düzeyini etkilediği saptanmıştır. Diğer taraftan; iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının örgütsel özdeşleşmeyle olan ilişkisinde iş tatmininin oluşturduğu aracılık rolünün varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Work life occupies a great deal of place in the life of the individuals. Today's work life includes many legal requirements in addition to modern management techniques. Therefore, occupational health and safety practices are not only a management task, but they are also on the top of the obligations that have to be met for the existence of organizations. Occupational health and safety practices of organizations are affected by many factors. In the literature review, the relationship of occupational health and safety with many variables has been examined but it has been found that there are very few studies that deal with job satisfaction and organizational identification together. Therefore, it is considered that it would be beneficial to examine the mentioned subjects all together. In this context, with our study; it is aimed to determine the effect of occupational health and safety on job satisfaction and organizational identification. In the study; data were collected from 400 health sector employees working for 2 private hospitals in Ankara. The data were analyzed by using SPSS statistical package program and AMOS program; t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, regression analysis and Sobel test were used. As a result of the analyzes, a positive and significant relationship is found between occupational health and safety and organizational identification and also between occupational health and safety and job satisfaction as well. In addition, it is found that job satisfaction level affects the level of organizational identification. On the other hand; the mediating role of job satisfaction over relationship between occupational health and safety practices and organizational identification is introduced.