Adalet ve Kalkınma Partisi Dönemi Türk dış politikasında Batı Balkanlar
Western Balkans in urkish foreign policy in the era of Justice and Development Party
  1. Tez No: 560131
  2. Yazar: YAĞMUR ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye ile Batı Balkan ülkeleri arasında uzun yıllara dayanan kültürel, tarihi ve coğrafi bağlar bulunmaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) döneminde geçmiş yıllarda değişen ilişkiler yeni bir boyut kazanmıştır. Bütün Batı Balkan ülkeleri ile ilişki kurmaya çalışan AK Parti iktidarı sayesinde bölgedeki Türk etkisi artmaya başlamıştır. AK Partili yöneticilerin fikirlerine uygun olarak benimsedikleri Osmanlıcılık fikri neticesinde yöneldikleri Batı Balkanlar da uzlaştırıcılık, yumuşak güç gibi yeni uygulanmaya başlayan Türk dış politika ilkeleri uygulanma sahası bulmuştur. Bölgesel güç olmayı hedef olarak belirleyen AK Parti için Batı Balkanlarda etkili olmak, AB'ye yakın olmak oldukça önemli konular olmuştur. Tarihsel süreçte her zaman önemli konumda yer alan Batı Balkanların Türkiye için önemi yerini korumaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
There has existed a lot of cultural, historical and geographical bonds between Western Balkan countries and Turkey for many years. Relations that have changed in previous years have gained a new dimension in the AK Party period. These relations, which have experienced ascending and descending throughout years, gained a new dimension as a result of AK Party's coming into power in Turkey. With AK Party government trying to establish relations with all Western Balkan countries, Turkish influence in the region has started to increase. As a result of the idea of“Ottomanism”adopted by the AK Party executives in accordance with their ideas, the newly applied Turkish foreign policy principles, such as mediation and soft power, were found in the Western Balkans. For AK Party, which aims to be a regional power, being influential in the Western Balkans and close to the EU have been very important issues. The Western Balkans have always played an important role in the historical course of action, and they continue to maintain their position of importance for Turkey.