Sakramentler ve Pavlus'un Evharistiya anlayışı
The Sacraments and Paul's conception of Evharistia
  1. Tez No: 560132
  2. Yazar: EMİNE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hangi din olursa olsun yeryüzünde bulunan bütün dinlerde teolojik unsurlar ve uygulanması gereken bir takım dini ritüeller vardır. Bunlar yaratıcı olarak kabul edilen Tanrı'ya bir teşekkür ve yakınlaşma aracıdır. Günümüz dünyasının en fazla müntesibi bulunan Hıristiyanlık'ta ise var olan dini uygulamalar genel kabule göre önem bakımından yedi temel sakramentte özetlenmiştir. Bunlar; Vaftiz, Evharistiya, Hastaları Yağlama, Konfirmasyon, Tövbe, Evlilik ve Rahip Takdisi'nden ibarettir. Günümüz Hıristiyanlığı'nın kurucusu olarak kabul edilen Pavlus'un bu yedi temel sakramentin oluşumunda etkisi büyüktür. Dini ve kültürel çeşitliliğin oldukça fazla olduğu bir coğrafyada doğup büyüyen Pavlus, Şam yolunda geçirdiğini iddia ettiği vizyon sonrası İsa ve taraftarlarına katılmıştır. Pavlus, hâlihazırda bulduğu bir takım ibadet ve uygulamaları kendi düşünce ve yorumlarıyla harmanlayarak bunları Hıristiyanlığa sunmuştur. Bu çalışmanın amacı ise Hıristiyanlık'taki bu temel yedi sakramenti açıklayarak bunlardan Evharistiya ayinine Pavlus'un yüklediği anlam ve gizemi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
All religions on earth, no matter which religion, have theological elements and a number of religious rituals that must be practiced. They are a means of appreciation and convergence to God, who is considered creator. In Christianity, which is the most contiguous in today's world, the existing religious practices are summarized in seven basic sacraments in terms of importance according to the general acceptance. These; consists of Baptism, Evharistiya, Lubrication of Patients, Confirmation, Repentance, Marriage and Priesthood. Paul, accepted as the founder of today's Christianity, had a great influence on the formation of these seven basic sacraments. Paul was born and raised in a geography where religious and cultural diversity was high, joined Jesus and his followers after the vision he claimed to be on the way to Damascus. Paul blends some of the worship and practices he has already found with his own thoughts and interpretations and presented them to Christianity. The aim of this study is to explain the seven sacraments in Christianity and to reveal the meaning and mystery that Paul imposes on the Evharistiya ritual