Kaybolan coğrafyanın klâsik edebiyatımıza yansıması: Suriye örneği
He reflection of the lost geography on our classical literature: Syria example
  1. Tez No: 560153
  2. Yazar: KÜBRA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
2011 yılından bu yana iç savaşla çalkalanan Suriye, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, pek çok millet açısından câzip bir yerleşim yeri olmuştur. Müslümanlar burayı fethettikten sonra kültür ve medeniyetlerini bu topraklara taşımışlar, her bakımdan mâmur bir belde haline getirmişlerdir. Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra da Türk İslâm kültürü ile şekillenen bu coğrafyanın Klâsik şiirimizde ele alınışı bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Suriye sınırları içindeki şehirleri konu alan çalışmamız, Klâsik döneme ait şiirlerden hareketle bu kentlerin öne çıkan özelliklerini yansıtarak kültürümüzdeki yerlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Buna yönelik olarak Klâsik edebiyatımızdan iki yüze yakın eser taranmış ve şehirlerin şiirlerde yer alan hususiyetleri başlıklar halinde tasnif edilmiştir. Çalışmada, özellikle Şam ve Halep'in ticârî hayattaki konumuna paralel olarak kumaş, cam, kâğıt, şeker gibi ticârî ürünlerle meşhur olduğu ve bunların şiirlerde sıklıkla ele alındığı görülmüş, Hama, Humus gibi diğer yerleşim alanlarından ise meşhur olan özelliklerden ziyade şehre dair gözlemler dile getirilerek bahsedildiği belirlenmiştir. Kimi zaman şehirlerin mecazlarla ve sembolik anlamlarla kullanımlarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Syria which has been shaken by civil war since 2011 has been home to various civilisations and has become an attractive settlement for many nations. After Muslims have conquered here, they carried their culture and civilisation and they converted this place to a developed land in all aspects. The subject of this study is the consideration of this geography shaped by Turkish Islamic culture in our classical poetry after it came under Ottoman rule. Our study, which deal with the cities within the borders of Syria, aims to show their places in our culture by reflecting the prominent features of these cities based on Classical poems. For this purpose, about two hundred works from our Classical literature were searched and the features of cities in poems were classified as titles. In the study, it is seen that especially Damascus and Aleppo are famous for commercial products such as fabric, glass, paper, sugar parallely to their position in commercial life and these are frequently mentioned in poems, and determined that other settlement areas such as Hama, Homs were mentioned by telling observations about the city rather than the famous features. Sometimes it has been found that the city names are used with metaphors and symbolic meanings